دنیای اقتصاد: اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) رتبه‌بندی جهانی کشورها در سال ۲۰۱۴ را براساس شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) منتشر کرد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، هفته گذشته، اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) در سمپوزیوم بین‌المللی نشانگر‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات (WTIS۲۰۱۴)، آخرین وضعیت توسعه ICT در جهان را به همراه نتایج ارزیابی جایگاه کشورها براساس شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) در قالب گزارش اندازه‌گیری جامعه اطلاعاتی اعلام کرد.

در این مراسم که زاو، دبیر کل جدید ITU و سانو رئیس ITU-D، مقامات بلندپایه کشور گرجستان، محبعلی مجری پروژه نظام پایش شاخص‌های ICT کشور به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نمایندگان ۱۶۶ کشور جهان حضور داشتند، ۱۰ کشور برتر در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) معرفی و از کشور دانمارک به‌عنوان رتبه اول و از کشور کره‌جنوبی به‌عنوان کشوری که در چندین دوره متوالی رتبه ممتاز را کسب کرده بود، تقدیر به عمل آمد.

دانمارک، کشور نخست در توسعه ICT

در بخش ارزیابی کشورها از منظر معیار ارزیابی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات IDI از بین ۱۶۶ کشور ۳ رتبه اول توسعه‌یافته‌ترین کشورها به ترتیب به دانمارک، کره جنوبی و سوئد با امتیاز ۸۷/۸ و ۸۶/۸ و ۶۷/۸ از سقف ۱۰ امتیاز تعلق دارد. ۳۰ کشور اول در این رتبه‌بندی، کشورهایی از اروپا و کشورهایی با درآمد بالا مانند استرالیا، بحرین، کانادا، ژاپن، چین، نیوزیلند، سنگاپور و ایالات متحده هستند.

ایران نیز در این ارزیابی با سه پله صعود در رتبه ۹۴ با امتیاز ۲۹/۴ قرار گرفت که نسبت به امتیاز سال گذشته در مجموع ۲۷/۰ افزایش امتیاز داشته و رتبه ۱۵ را در میان ۲۹ کشور منطقه آسیا و اقیانوسیه و در رقابت با کشور‌هایی مثل کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و چین به خود اختصاص داده است.

وضعیت ایران در بخش نشانگرهای دسترسی به شبکه دارای تعداد مشترکان تلفن ثابت ۳/۳۸ نفر و تعداد مشترکان تلفن همراه ۲/۸۴ نفر به ازای هر ۱۰۰ نفر از جمعیت کشور است. همچنین سرانه پهنای باند اینترنت بین‌الملل به ازای هر کاربر اینترنت در این کشور حدود ۶/۴ کیلوبیت بر ثانیه است که نسبت به سال گذشته با رشد ۳/۳۱ درصدی مواجه بوده است. اتحادیه بین‌المللی مخابرات، درصد خانوار‌های دارای رایانه در ایران را حدود ۶/۴۴ درصد و خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت را حدود ۸/۳۵ درصد اعلام کرده است.

عقب‌افتادگی ایران در توسعه پهن باند

در بخش نشانگرهای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، ضریب نفوذ کاربران اینترنت در ایران ۴/۳۱ درصد است. ضریب نفوذ مشترکان پهن باند ثابت در کشور ۶/۵ درصد و ضریب نفوذ پهن باند سیار در کشور ۵/۲ درصد درج شده است. این گزارش حاکی است، به اعتقاد صاحبنظران، بیشترین عقب‌افتادگی کشور ایران در زمینه توسعه پهن باند ثابت و سیار بوده است که این عدم توسعه منجر به کاهش رتبه‌بندی کل کشور شده است.

کارشناسان بر این باورند که با اعطای مجوز ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه به دو اپراتور تلفن همراه در کشور که دارای تعداد مناسبی از مشترک هستند، این دو اپراتور به همراه اپراتور سوم تلفن همراه بتوانند تعداد مشترکان پهن‌باند سیار را در کشور به شکل مناسبی افزایش دهند و در سال آینده شاهد جهش مناسبی در رابطه با این مقدار باشیم که این موضوع می‌تواند رتبه ایران را به میزان زیادی در این رده‌بندی افزایش دهد.

بیش از ۸۴ درصد ایرانی‌ها سواد فاوا دارند

در بخش نشانگرهای استفاده مهارتی از فاوا، ایران دارای نرخ رشد ۳/۸۶ درصدی ثبت نام در مقاطع تحصیلی مدارس و ۲/۵۵ درصد در مقطع تحصیلات دانشگاهی و ضریب با سوادی ۳/۸۴ درصد در کل کشور است. همچنین اتحادیه بین‌المللی مخابرات، در حوزه متوسط قیمت دسترسی کاربران به اینترنت پهن باند، جایگاه ۳۷ جهان را به ایران اختصاص داده

است.

در بخش اینترنت پهن باند سیار که منظور دسترسی به اینترنت با موبایل با استاندارد ۳G است متوسط قیمت دسترسی کاربران ایران با شارژ پیش پرداخت در بسته ۵۰۰ مگابایت ۴/۱۱ دلار اعلام شده که در این بخش کشور ما در جایگاه ۸۷ جهان قرار گرفته است .

در کنار پارامتر قیمت، شاخص درصد به GNI (درآمد خالص ملی) نیز آمده است که براساس مصوبه سال ۲۰۱۱ کمیته پهن باند ITU هدف‌گذاری، نیل به عدد کمتر از ۵درصد در سال ۲۰۱۵ است که عدد ایران در سال جاری ۳۷/۲ درصد اعلام شده است، لیکن باید توجه داشت به علت رقابت در توسعه پهن باند سیار در جهان در حال حاضر ۱۰۹ کشور از ۱۶۶ کشور در سال ۲۰۱۳ زیر عدد ۵درصد هستند.

رشد دو برابری تعداد کاربران کشورهای در حال توسعه

بر اساس اعلام اتحادیه جهانی مخابرات، تعداد کاربران اینترنت در کشورهای درحال توسعه طی پنج سال گذشته دو برابر شده و دو سوم مردم آنلاین به اینترنت در جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.

همچنین، از ۳/۴ میلیارد نفری که هنوز از اینترنت استفاده نمی‌کنند، ۹۰درصد آنها در کشورهای درحال توسعه زندگی می‌کنند. در بخش تلفن همراه، گزارش تخمین می‌زند که تا انتهای سال ۲۰۱۴، هفت میلیارد مشترک تلفن همراه در جهان وجود خواهد داشت که این میزان تقریبا معادل جمعیت جهان است. این گزارش تاکید می‌کند که هم اکنون، حدود ۴۵۰ میلیون نفر از مردم جهان در مکان‌هایی زندگی می‌کنند که پوشش شبکه تلفن همراه در آنها وجود ندارد.

پهنای باند اینترنت بین‌الملل به میزان زیادی توسعه یافته و سهم کشورهای درحال توسعه از ۹درصد در سال ۲۰۰۴ به ۳۰ درصد در حال حاضر رسیده است. اما پایین بودن پهنای باند اینترنت بین‌الملل در کشورهایی با حداقل اتصال، یکی از موانع مهم در استفاده از فاوا در این کشورها است.

بر اساس این گزارش، حدود ۹۶ درصد جمعیت جهان از تلفن همراه استفاده می‌کنند و حدود نیمی از جمعیت جهان به شبکه‌های پرسرعت نسل ۳ تلفن همراه دسترسی دارند. همچنین، به‌طور متوسط ۶/۴۳ درصد خانوارهای جهان به شبکه اینترنت دسترسی دارند که ۸۷ درصد خانوار‌ها در کشور‌های توسعه یافته و ۳۱ درصد در کشور‌های در حال توسعه هستند. نرخ رشد مشترکان پهن باند سیار به‌عنوان موثرترین و کارآمدترین روش دسترسی کاربران به اینترنت از ۲ درصد در سال ۲۰۰۷ میلادی، به عدد متوسط ۳۲ درصد رسیده است که سهم کشور‌های توسعه یافته ۷/۸۳ درصد و در حال توسعه ۱/۲۱ درصد و کمتر توسعه یافته ۳/۶ درصد است. نرخ رشد استفاده از شبکه اینترنت به‌شدت افزایش یافته به نحوی که ارسال و دریافت محتوا در شبکه‌های اجتماعی بالاترین نرخ را دارد. به طور مثال، بیش از ۶ میلیارد ساعت ویدئو در هر ماه توسط کاربران مشاهده می‌شود. همچنین سرویس ویکی پدیا (دانشنامه علمی) به‌عنوان پرمخاطب ترین سرویس بوده و بیش از ۳۰ میلیون موضوع تا انتهای سال ۲۰۱۳ در قالب ۲۸۷ زبان به روز رسانی شده است.