همکاران سیستم: مدیر شرکت Dell هشدار داد که بازنشسته شدن سیستم‏عامل «Microsoft Windows Server ۲۰۰۳» مایکروسافت در ژوئیه سال آینده تاثیرات فراوانی را بر فروش محصولات در بازار جهانی سرورها به جا خواهد گذاشت. به گزارش وب‌سایت Pcworld، پایان یافتن دوره تمدید شده برای پشتیبانی از سیستم‏عامل «Microsoft Windows Server ۲۰۰۳» مشابه پایان پشتیبانی شرکت مایکروسافت از سیستم‏عامل ویندوز XP صورت می‏گیرد که در ماه آوریل سال‌جاری میلادی انجام گرفت و به گفته «فارست نورود» (Forrest Norrod) مدیر مرکز سرورهای شرکت dell، این اتفاق در نهایت باعث شد تا کاربران خانگی و سازمانی در جهان مجبور شوند رایانه‏های شخصی خود را ارتقا دهند.

به اعتقاد نورود، امنیت در مراکز داده امری حیاتی محسوب می‏شود و بنابراین با پایان یافتن پشتیبانی از سیستم‏عامل «ویندوز سرور ۲۰۰۳» تمامی سرورها و زیرمجموعه‏های آنها باید به سرعت به‏روز شوند. Windows Server یکی از مهم‏ترین سیستم‏های عامل محسوب می‏شود و به گفته نورود، هم‏اکنون بیش از ۱۲ میلیون سرور مبتنی بر«Microsoft Windows Server ۲۰۰۳» در جهان فعالیت می‏کنند. او در این خصوص گفت: «این رقم در حوزه مربوط به سیستم‏های عامل نصب شده بسیار قابل ملاحظه است.»

شرکت‌ها و سازمان‏ها می‏توانند دستگاه‏های خود را به «ویندوز سرور ۲۰۱۲ R۲» ارتقا دهند. اگرچه لینوکس در این زمینه محبوبیت زیادی دارد، اما ویندوز همچنان به‌عنوان گزینه اصلی برای بسیاری از افراد محسوب می‏شوند که قصد دارند سرورهای خود را به‏روز کنند. عرضه جهانی سرورها روبه‏افزایش است که البته باید توجه داشت میزان صادرات آنها به بازار جهانی در اندازه سال قبل دنبال نمی‏شود.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی مرکز تحقیقاتی گارتنر، طی فصل نخست از سال‌جاری میلادی ۳/۲ میلیون دستگاه سرور وارد بازار جهانی شد که این رقم رشد ۴/۱ درصدی عرضه این محصولات نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‏دهد.