شنیده‌ها از بازار گوشی تلفن‌همراه حکایت از بحرانی سنگین در بخش واردات این وسیله ارتباطاتی دارد. به گفته فروشندگان، بازار گوشی تلفن‌همراه طی دو هفته اخیر به دلیل عدم رجیستر گوشی‌‏های وارد شده توسط نمایندگی‌‏های قانونی دچار بحران شده است. افشار فروتن لاریجانی، درگفت و گویی با بیان این مطلب، می‌گوید: نمایندگی‌‏های قانونی گوشی‌‏های تلفن‌همراه نمی‌‏توانند گوشی‌‏هایی را که طی ماه اخیر وارد کرده‌‏اند در بازار عرضه کنند و این مساله باعث افزایش قیمت گوشی شده است.

کارشناسان بازار معتقدند باید تمهیداتی در نظر گرفته شود تا واردکنندگان قانونی که طی ماه‌‏های اخیر حجم فعالیت خود را گسترده کرده و برای بازار مصرف ایران نسبت به واردات گوشی اقدام کرده‌‏اند بتوانند این کالا را در سطح بازار عرضه کنند.

در عین حال رییس انجمن فروشندگان تلفن‌همراه می‌گوید: در حال حاضر متقاضیان گوشی‌‏های موجود در بازار این کالا را بالاتر از قیمت اصلی خریداری می‌‏کنند که هیچ‌‏کس در این زمینه پاسخگو نیست.

او با اشاره به ظرفیت تکمیل شده ثبت سریال‌‏های گوشی در شبکه ارتباطات سیار، اظهار داشت: این مساله نمی‌‏تواند پاسخ مناسبی برای سردرگمی و ضرر مشترکین برای خرید گوشی باشد.

وی خاطرنشان کرد: گوشی تلفن‌همراه به حد کافی در انبارهای واردکنندگان قانونی وجود دارد و شایسته نیست خریدار هزینه بیشتری را بابت این قضیه پرداخت کند.

فروتن ادامه داد: روند صعودی قیمت گوشی تلفن‌همراه در بازار معضلی است که هرچه سریع‌‏تر مسوولان باید آن را مرتفع کنند، چرا که واردکنندگان قصد داشتند با گسترش فعالیت خود در واردات گوشی سطح تقاضای بیشتری را پوشش دهند و حتی با تعرفه ۶۰‌درصدی نسبت به واردات این کالا اقدام کرده‌‏اند، اما در حال حاضر مشکل عدم ثبت سریال گوشی، سبب افزایش قیمت دوچندان در این بازار شده است.

اظهارات رییس انجمن فروشندگان تلفن‌همراه در حالی صورت می‌گیرد که دو روز گذشته و پیش از آن رییس شرکت ارتباطات سیار اعلام کرده بود که منعی در رجیستر کردن گوشی‌های تلفن‌همراه وجود ندارد. با این حال و با توجه به بحران موجود در بازار، عدم رجیستر شدن گوشی‌های تلفن‌همراه توسط شرکت ارتباطات سیار شعار خدمات رسانی و پاسخ به تقاضای مخاطبان این شرکت را زیر سوال برده است. علی رغم آنکه وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات سیار خود را مسوول کنترل و مبارزه با قاچاق نمی‌دانند اما از چندی پیش این شرکت با رجیستر کردن گوشی‌هایی که به صورت قانونی وارد بازار می‌شود به نوعی از ورود کالاهای قاچاق به کشور جلوگیری کرده است.

در عین حال دو روز پیش رییس شرکت ارتباطات سیار در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرده که از سال گذشته تاکنون ۲میلیون گوشی تلفن‌همراه توسط بخش فنی این شرکت رجیستر شده است. این در حالی است که بنا به گفته همین مقام مسول شرکت ارتباطات سیار از اردیبهشت ماه سال گذشته تاکنون ۸میلیون و ۶۰۰‌هزار سیم کارت به متقاضیان تلفن‌همراه در کشور توسط اپراتور دولتی واگذار شده است. هرچند که مدیر ارتباطات سیار از چگونگی و نحوه ورود به شبکه ۶میلیون و ۶۰۰ هزار سیم‌کارت دیگر با لبخند اظهار بی‌اطلاعی کرد اما این طور به نظر می‌رسد که مابقی گوشی‌ها به‌طور غیر قانونی وارد شبکه شده است. حال این سوال پیش می‌آید که اگر شرکت ارتباطات سیار از سال گذشته تا به حال فقط ۲‌میلیون گوشی رجیستر کرده است مابقی این ۶‌میلیون گوشی چگونه وارد شبکه تلفن‌همراه کشور شده است؟