دولت بریتانیا با کمک مالی ۵۲‌میلیون پوندی اعلام کرد که قصد دارد بزرگ‌ترین ابرکامپیوتر خود را بیش از پیش تقویت کند. به گزارش ایتنا، زمانی که این ابرکامپیوتر تکمیل شود، سرعت اینترنت، سرعت انتقال اطلاعات و... در بریتانیا سریع‌تر از تمام کشورهای اروپایی خواهد شد.

بزرگ‌ترین ابرکامپیوتر بریتانیا که قرار است نام آن Terascale Resource یا Hector باشد به موسسه تحقیقاتی مجلس بریتانیا تعلق دارد.

این ابرکامپیوتر می‌تواند محاسبات مختلف از تغییرات آب و هوایی تا تشخیص ساختار اتمی را با سرعتی بسیار بالا انجام دهد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، سرعت بزرگ‌ترین ابرکامپیوتر اروپا به ۱۰۰ ترافلاپ می‌رسد و قادر است در هر ثانیه بیش از ۱۰۰تریلیون محاسبه را انجام دهد که این رقم ۱۰۰هزار بار سریع‌تر از سرعت محاسبه در کامپیوترهای معمولی است.

دولت بریتانیا بر این باور است که راه‌اندازی بزرگ‌ترین ابرکامپیوتر این کشور می‌تواند به عنوان گام مهمی برای توسعه جامعه اطلاعاتی در این منطقه محسوب شود.

کشور بریتانیا در حال حاضر از دو ابرکامپیوتر استفاده می‌کند که در این میان کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با ساخت ابرکامپیوتر جدید، هردوی آنها برای همیشه بازنشسته خواهند شد.

به گفته مسوولان، یکی از ابرکامپیوترهای کنونی بریتانیا که CSAR نام دارد و در دانشگاه منچستر به سر می‌برد، ژوئن سال‌جاری برکنار می‌شود و این در حالی است که ابرکامپیوتر قدرتمندتر با نام HPCx که زیر نظر متخصصان دانشگاه ادینبورگ کار می‌کند تا دسامبر سال ۲۰۰۸ به فعالیت خود ادامه خواهد داد.