بازار دیجیتال- در میان انواع تجهیزات کامپیوتری، چاپگر از دسته کالاهایی است که طی سه ماه اخیر کمتر اخباری در مورد تغییرات قیمت، جریان عرضه و تقاضا و... آن به گوش رسیده است. اما طی دو هفته اخیر اخباری در مورد کاهش واردات این کالا به بازار منتشر شده است که نتیجه انتشار این اخبار رشد قیمت انواع چاپگر از تک کاره گرفته تا چند کاره در بازار بوده است.

برخی از فعالان بازار معتقدند، طی سال‌های اخیر به علت ورود چاپگرهای چند کاره که علاوه بر انجام عملیات چاپ، اموری چون فاکس، اسکن و کپی را نیز انجام می‌دهند بازار خرید و فروش انواع تک کاره دستگاه‌هایی مانند فاکس، اسکنر و چاپگر تا حدود زیادی کاهش یافته است. در مقابل گروه دیگری از فروشندگان و همچنین نمایندگی‌های فروش معتقدند، دستگاه‌های چند کاره برای محیط‌های کوچک اداری با حجم کار پایین مناسب هستند و هزینه انجام اموری چون چاپ، کپی و اسکن با دستگاه‌های چند کاره بیشتر از دستگاه‌های تک کاره است.

پس این دستگاه‌ها نمی‌توانند به طور کلی بازار دستگاه‌های تک کاره را به رکود بکشند.

فعالان بازار همچنین از کاهش عرضه انواع چاپگر به بازار طی دو هفته اخیر خبر دادند و گفتند: به احتمال زیاد شرکت‌های عرضه کننده قصد دارند چاپگرهای جدید خود را طی سال جدید میلادی وارد بازار کنند و به این منظور از عرضه این کالا به بازار خودداری می‌کنند.

گروه دیگری نیز معتقدند، کاهش عرضه چاپگر به بازار به علت عدم ترخیص این کالا از گمرک است.

سرزمین سبز، نمایندگی فروش چاپگرهای HP نیز ضمن تایید خبر مذکور گفت: گمرک در زمینه ترخیص انواع چاپگر به واردکنندگان این کالا ایراداتی گرفته است که این موضوع باعث کمبود انواع چاپگر در بازار و رشد قیمت این کالا شده است.

وی به رشد قیمت برخی از چاپگرهای HP طی دو هفته گذشته اشاره کرد و گفت: با حل مشکل ترخیص چاپگرها قیمت‌ها به روال سابق باز می‌گردد.

در مقابل سامسونگ و ال‌جی از عرضه‌کنندگان چاپگرهای سامسونگ و اپسون خبر عدم ترخیص چاپگر از گمرک را تکذیب کردند و گفتند نوسانات قیمت در بازار چاپگر به علت تغییرات نرخ جهانی این کالا صورت گرفته است.