بازار دیجیتال - امروزه کاربران رایانه‌های همراه، هنگام خرید و انتخاب این کالا فاکتورهای مختلفی را مدنظر قرار می‌دهند که ظرفیت رم هارددیسک، نوع پردازنده و امکانات جانبی برخی از فاکتورهای مهم هنگام انتخاب این کالا هستند.

اما با رشد تکنولوژی و ورود مدل‌های مختلف با قابلیت‌های گوناگون نیاز و خواسته کاربران نیز تغییر کرده و از رایانه همراه خود انتظارات بیشتری دارند.

یکی از نکاتی که کاربران رایانه امروزه نسبت به سال‌های گذشته بیشتر به آن توجه دارند وزن لپ‌تاپ است.

برای اکثر کاربران حمل روزانه یک لپ‌تاپ ۵/۲یا ۳کیلوگرمی کاری مشکل است به همین دلیل کاربران رایانه خرید یک لپ‌تاپ کم‌وزن را که به صفحه نمایش کوچکی نیز مجهز است را به یک لپ‌تاپ سنگین وزن با یک صفحه نمایش بزرگ حداقل ۱/۱۴اینچی ترجیح می‌دهند.

با توجه به این نیاز کاربران، تولیدکنندگان رایانه نیز مدل‌های سبک‌وزنی از این کالاها به بازار وارد کرده‌اند و در این زمینه با یکدیگر رقابت می‌کنند. به طوری که هراز چندگاهی شاهد عرضه یک نمونه سبک وزن در این عرصه هستیم.

شرکت IBM Lenovo یکی از شرکت‌هایی است که مانند سایر رقبای خود مانند Sony، Dell، HP و ... اقدام به تولید و عرضه لپ‌تاپ‌های سبک وزن کرده است.

مدل X۶۱V۵A یکی از لپ‌تاپ‌های سبک وزن از خانواده IBM Lenovo است که به صفحه نمایش ۱/۱۲اینچی‌اش وزنی معادل ۶/۱کیلوگرم دارد.

اگرچه این لپ‌تاپ از پردازنده چندان قوی برخوردار نیست ولی وزن کم آن باعث شده قیمتی حدود دو میلیون و ۵۵۰هزار تومان داشته باشد و در ردیف لپ‌تاپ‌های گران‌قیمت این برند قرار گیرد.

X۶۱V۵A به پردازنده intel Core ۲ Duo (اL۷۷۰۰(۱/۸۰GHZ و رم دو گیگا بایتی مجهز است. هارددیسک این لپ‌تاپ نیز ظرفیتی معادل ۱۶۰گیگا بایت دارد.

این لپ‌تاپ که در مقابل آب مقاوم است به قلم نوری نیز مجهز است.

همان‌طور که می‌بینید لپ‌تاپ‌های سبک‌وزن قیمت بالایی دارند و هر کاربری توانایی خرید آنها را ندارد.

به همین منظور شرکت‌های تولیدکننده، از جمله IBM Lenovo لپ‌تاپ‌های سبک وزن میان قیمتی را نیز وارد بازار کرده است. مدل V۲۰۰ - ۳۳G از لپ‌تاپ‌های سبک وزن IBM Lenovo است که به صفحه نمایش ۱/۱۲ اینچی از نوع WXGA و پردازنده (اintel cote ۲ Duo T ۷۵۰۰ )۲/۲ GHZ مجهز است.

تجهیز به رم دو گیگابایتی،‌ هارد دیسکی با ظرفیت ۱۶۰ گیگابایت از سایر ویژگی‌های این لپ‌تاپ‌ است.

این لپ‌تاپ نیز با قیمت یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. شرکت سونی نیز مدل VGN-TZ ۳۷ GR را که به صفحه نمایش ۱/۱۱ اینچی مجهز است از لپ‌تاپ‌های سبک وزن بازار معرفی کرد.

این لپ‌تاپ ۲۰/۱ کیلوگرمی به پردازنده Centrino core ۲Duo ۱/۳۳ GHZ و رم دو گیگابایتی مجهز است.

هارددیسک این لپ‌تاپ نیز ظرفیتی معادل ۱۲۰ گیگابایت و کارت گرافیک آن intel ۹۵۰ با ظرفیت ۳۸۵ مگابایت است. این لپ‌تاپ به بلوتوث، سیستم شناسایی اثرانگشت، مودم و... مجهز است و با قیمت دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان و ضمانت ایران رهجو به فروش می‌رسد.

مدل M ۷۲۱R نیز لپ‌تاپ سبک وزن Hyundai است که به صفحه نمایش ۱/۱۲ اینچی، پردازنده

core ۲ Duo ا۲ و رم دو گیگابایتی مجهز است و با قیمت یک میلیون و ۳۰۰هزار تومان به فروش می‌رسد.

مدل ۰۹RاR۴۰۰- از سری Portege نیز به عنوان لپ‌تاپ سبک وزن توشیبا در بازار داخلی معرفی شد که به صفحه نمایش ۱/۱۲ اینچی، پردازنده intel core Duo۲ ، رم دو گیگابایتی و هارددیسک با ظرفیت ۸۰ گیگابایت مجهز است.

این لپ‌تاپ نیز با قیمت یک‌میلیون‌و ۵۰۰ هزار تومان و ضمانت نقش به فروش می‌رسد.

زیگورات نمایندگی فروش لپ‌تاپ‌های Dell نیز مدل xps M۱۳۳۰ را از لپ‌تاپ‌های سبک وزن Dell معرفی کرد که وزنی کمتر از دو کیلوگرم داشته و به پردازنده intel core ۲ Duo T۷۲۵۰ و صفحه نمایش ۳/۱۳ اینچی از نوع WXGA مجهز است.

این لپ‌تاپ نیز با قیمت یک‌میلیون و ۲۹۹ هزار تومان به فروش می‌رسد.