بازار دیجیتال- سیل بی‌سابقه‌ای که در ماه‌های اخیر مردم تایلند را درگیر کرده است، گویا تنها آسیبش برای اقتصاد و زندگی تایلندی‌ها نبوده و بازارهای جهانی را هم تحت تاثیر خودش قرار داده است. در این سیل بیش از دوازده کارخانه طراحی و تولید هارددرایو در این کشور آسیب جدی دیده‌اند و به این ترتیب بازار جهانی هارد درایو در سراشیبی قرار گرفته است. از طرفی این روند تاثیر چشمگیری هم بر حجم صادرات جهانی کامپیوترهای شخصی گذاشته است و کارشناسان انتظار دارند که نیمه اول سال ۲۰۱۲ روزهای خوبی برای صنعت کامپیوترهای شخصی نباشد.

جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی IDC در این زمینه نشان می‌دهد که تایلند در نیمه اول سال ۲۰۱۱ حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد از سهم تولید جهانی هارددرایو را در اختیار داشته است که بیش از نیمی از این حجم تولید در اوایل ماه نوامبر و به دنبال سیل تایلند از بین رفته است. این در حالی است که از طرفی دیگر بسیاری از کارخانه‌ها و تجهیزات اسمبل کردن قطعات کامپیوتری و تولید کامپیوترهای شخصی در این سیل زیر آب رفته و به این ترتیب کار آن‌ها هم مختل شده است. در نهایت کارشناسان انتظار دارند میزان تولید هارددرایو و صادرات جهانی کامپیوترهای شخصی در فصل اول سال ۲۰۱۲ کاهش قابل توجهی را تجربه کند.

با این همه اما شدت کمبود ذخایر تولیدی هارد درایوها در ماه‌های آینده تا حد زیادی به روند بهبود حجم تولید این محصولات در تایلند بستگی دارد. بخش زیادی از صادرات جهانی کامپیوترهای شخصی در فصل چهارم سال ۲۰۱۱ با موجودی فعلی هارددرایوها تکمیل می‌شود و به همین دلیل هم تاثیر این کمبود شاید در فصل چهارم امسال کمتر احساس شود و در نهایت حجم صادرات جهانی کامپیوترهای شخصی در این فصل تا کمتر از ۱۰ درصد کاهش پیدا کند. این در حالی است که کارشناسان انتظار دارند صادرات جهانی کامپیوترهای شخصی در اولین فصل از سال ۲۰۱۲ تا بیش از ۲۰ درصد کاهش داشته باشد.

از طرفی کاهش تولید و صادرات هارددرایوها تا حد زیادی می‌تواند به افزایش تقاضا و به دنبال آن افزایش قیمت این محصولات در بازارهای جهانی منجر شود. تحلیل‌گران و فعالان بازار اما پیش‌بینی کرده‌اند که که صنعت هارد درایوها با آغاز سال میلادی جدید شروع به بازیابی کرده و روند بهبود را در پیش می‌گیرد تا در نهایت در ماه ژوئن آینده به شرایط ثبات و مناسب برسد. با این اوصاف انتظار می‌رود بازار جهانی هارد درایوها در نیمه دوم سال ۲۰۱۲ بتوانند یکبار دیگر روند رشد را از سر بگیرند.