مریم عسگری
همزمان با نزدیک شدن به فصل بازگشایی مدارس
بازار لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت گرم‌تر از مدل‌های دیگر شده است

بازار خرید و فروش لپ‌تاپ، طی دو ماه گذشته روزهایی سرد و بی رونق‌تر از قبل را سپری کرده است. ولی این اواخر (دو هفته اخیر) با نزدیک شدن به فصل بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها میزان مراجعه و همچنین تقاضا برای برخی از کالاها در رده‌های قیمتی مشخص، افزایش یافته است. به گفته فعالان بازار، طی دو هفته اخیر، تقاضا برای انواع مینی لپ‌تاپ و لپ‌تاپ‌هایی با میانگین قیمت ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.محمد سلطانیان، یکی از فعالان بازار در این باره می‌گوید، طی هفته‌های اخیر با نزدیک شدن به فصل پاییز مینی لپ‌تاپ و لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت با میانگین قیمت ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان و در نهایت ۷۰۰ هزار تومان بازار گرم و پررونقی یافته‌اند. به گفته وی، با توجه به اینکه برندهایی مانندACER ، DELL و HP بیشترین نمونه‌های ارزان‌قیمت را در لیست لپ‌تاپ‌های خود دارند، محصولات این برندها در بازار پرفروش‌تر از برندهایی مانند APPLE ،SONY و... است. لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت معمولا به صفحه نمایش‌های بزرگ ۶/۱۵ اینچی و پردازنده‌های نسلINTEL CORE ۲ DUO یا DUAL CORE و نهایتا CORE I۳ مجهزند.
در این گزارش ما مدل‌های پرفروش از لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت بازار را معرفی می‌کنیم.
ACER
این برند به عنوان عرضه‌کننده لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمت با صفحه نمایش‌های بزرگ معروف است. اگر قصد خرید یک لپ‌تاپ با صفحه نمایش 12 تا 16 اینچ را دارید که قیمتی حدود 400 تا 500 هزار تومان داشته باشد می‌توانید به سراغ مدل Aspire 5333-A از خانواده ACER بروید که دارای ویژگی‌هایی چون، تجهیز به پردازنده Intel P4600 Celeron 2.0 GHz، رم دو گیگابایتی، هارددیسک 320 گیگابایتی و صفحه نمایش 6/15 اینچی Bright LED است. این لپ‌تاپ با قیمتی حدود 470 تا 490 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.
مدل TravelMate ۵۳۳۵ هم از لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت این برند است که به صفحه نمایش ۶/۱۵ اینچی از نوع Bright LED ،پردازنده
Intel Celeron 2.3 GHz و هارددیسکی با ظرفیت 250 گیگابایت مجهز است. این لپ‌تاپ هم با قیمتی حدود 489 تا 500 هزار تومان به بازار عرضه شده است. و اما مدل Aspire 5742-B از لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت در رده باقابلیت‌های بازار است. این لپ‌تاپ به پردازنده قدرتمند INTEL CORE I3 ،رم دو گیگابایتی و هارددیسکی با ظرفیت 320 گیگابایت مجهز است. صفحه نمایش این لپ‌تاپ هم 6/15 اینچ از نوع Bright LED است. قیمت این لپ‌تاپ هم حدود 580 تا 600 هزار تومان است.


DELL
برند DELL سابق بر این تنوع بیشتری از لحاظ مدل و قیمت داشت، اما این اواخر تنوع مدل‌های این برند بسیار کمتر از سابق شده است.
به هر حال اگر قصد خرید یک لپ‌تاپ ارزان قیمت از این خانواده را داشتید می‌توانید به سراغ مدل 5040 از سری inspiron بروید. این لپ‌تاپ به پردازنده p6200-2.13GHZ و صفحه نمایش 6/15 اینچی مجهز است و با قیمتی حدود 550 هزار تومان به فروش می‌رسد. این مدل ارزان قیمت ترین لپ‌تاپ از این خانواده است.
مدل ۵۱۱۰ از سری inspiron هم لپ‌تاپ ارزان قیمت و با قابلیتی است که به پردازنده intel core i۳، رم چهار گیگابایتی و صفحه نمایش ۶/۱۵ اینچی مجهز است. این لپ‌تاپ هم با قیمت ۷۲۰ هزار تومان به بازار عرضه شده است.
HP
از خانواده HP می‌توانید به سراغ لپ‌تاپ‌های سخت جان ولی ارزان قیمتی بروید که قیمتی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان دارند. مدل
HP-620 که به پردازنده INTEL DUAL CORE 2.3GHZ، رم سه گیگابایتی و هارددیسک 320 گیگابایتی مجهز است از مدل‌های ارزان قیمت این برند است که قیمتی حدود 580 هزار تومان دارد. ProBook 4530s-A هم از لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت این برند است که به پردازنده INTEL CORE I3، رم چهار گیگابایتی و صفحه 6/15 اینچی مجهز است. قیمت این لپ‌تاپ هم حدود 660 هزار تومان است.
AUSU
این برند در زمینه نمونه‌های ارزان‌قیمت، بیشتر روی نت‌بوک‌هایی با صفحه نمایش 8 تا 10 اینچ تمرکز کرده است، اما می‌توان چند مدل لپ‌تاپ ارزان قیمت هم در لیست محصولات آنها یافت. مدل K42F-VX418 از لپ‌تاپ‌های 14 اینچی ارزان قیمت این برند است که به پردازندهIntel Pentium P6200 مجهز است و با قیمت 615 هزار تومان به بازار عرضه شده است. مدل A52F-SX628D هم از لپ‌تاپ‌های ارزان قیمتی است که به پردازنده Core i3 و صفحه نمایش 6/15 اینچ مجهز است و با قیمتی حدود 690 هزار تومان به بازار عرضه شده است. مدل A52JE-EX219D هم از نمونه‌های ارزان قیمت و با قابلیتی است که به پردازنده INTEL CORE I3 مجهز است و با قیمت 720 هزار تومان به فروش می‌رسد.