سهام اولیه شرکت ARM در بورس نیویورک عرضه شد

شرکت آرم (Arm) در حالی به خشکسالی عرضه اولیه سهام در بورس نیویورک پایان داد که بسیاری از آمریکایی‌ها حتی نام این شرکت را نشنیده‌اند، اما این شرکت در صنعت تکنولوژی بسیار شناخته شده است.

شرکت‌هایی چون اپل، سامسونگ، انویدیا و گوگل برای تولید تراشه به تکنولوژی و دیزاین تراشه‌های Arm وابسته‌اند و محصولات آن به طرز گسترده‌ای در تلفن‌های همراه، لپ‌تاپ، بازی‌های ویدئویی، تلویزیون و GPS مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وابستگی شرکت‌های بزرگ به  Arm آنقدر زیاد است که شرکت‌هایی چون اپل، گوگل، انویدیا، AMD، سامسونگ و  TSMC‌تمایل خود را به سرمایه‌گذاری مستقیم در آن نشان داده‌اند.

شرکت آرم اجزای هسته نیمه‌هادی‌ها را طراحی می‌کند و با تخصیص یک کد اساسی، به نوعی تعیین‌کننده مجوز ارتباط بین نرم‌افزارها و تراشه‌هاست. ارزش محصول ارائه شده توسط شرکت آرم ۶۰۰ میلیون دلار درآمد در هر فصل است.

صاحب شرکت آرم، غول سرمایه‌گذاری ژاپنی سافت‌بانک است که آرم در سال ۲۰۱۶ ۳۲ میلیارد دلار از سهام آن را خرید. شرکت سافت‌بانک هم اکنون ۹۰ درصد سهام Arm  را در اختیار دارد. سافت‌بانک یکی از مشهورترین سرمایه‌گذاران استارت‌آپی در جهان است و در شرکت‌های بزرگی از جمله علی بابا و اوبر هم سرمایه‌گذاری کرده است.

شرکت Arm تا اینجا یکی از بزرگ‌ترین برگ‌برنده‌های سافت‌بانک بوده است. ماسایوشی سان، بنیان‌گذار سافت‌بانک که بعد از کرونا شرکتش تا حد زیادی دچار مشکلات مالی شده بود تلاش کرده که تکنولوژی  Arm را به جریان هوش مصنوعی این روزها گره بزند.

سافت‌بانک بعد از افزایش فشارها به شرکت‌های خارجی و استارت‌آپ‌ها در چین بخش عمده سهام خود در علی‌بابا را فروخته است.

آرم قصد دارد یک شیفت بزرگ در مسیر کسب‌و‌کار خود ایجاد کند و آن کاهش ساخت تراشه برای بازار راکد گوشی است. آرم همچنین قصد دارد روی مشتریانی متمرکز شود که تراشه‌هایی برای مراکز داده با تمرکز بر هوش مصنوعی می‌سازند و می‌خواهد از این طریق سهم خود را از جهش جهانی هوش مصنوعی افزایش دهد.

آرم این استدلال را دارد که محصولاتش برای مراکز داده که مقادیر زیادی انرژی مصرف می‌کنند مناسب‌تر از گوشی‌های هوشمند است. یکی از بزرگ‌ترین برندگان انفجار هوش مصنوعی در جهان شرکت تراشه‌سازی انویدیا است که تراشه‌های مخصوص دیتاسنترها را تولید می‌کند که برای ساخت ابزارهای هوش مصنوعی مثل چت جی‌پی‌تی ضروری است.