تامین‌کنندگان چینی نرم‌افزار طراحی، پردازنده و تجهیزات ضروری برای تراشه‌سازی، درآمدشان چندین برابر رقیبان جهانی نظیر شرکت TSMC تایوان یا ASML Holding افزایش پیدا می‌‌کند. این رشد فوق‌العاده نشان می‌‌دهد چطور تنش‌‌ها میان واشنگتن و پکن، صنعت نیمه‌رسانای ۵۵۰میلیارد دلاری جهانی را تغییر داده است. صنعتی که در همه بخش‌ها از دفاعی تا فناوری‌های آینده مانند هوش مصنوعی و خودروهای خودران، نقش اساسی ایفا می‌‌کند.

آمریکا در سال۲۰۲۰ فروش فناوری آمریکایی به شرکت‌هایی نظیر SMIC و هانگژو هایک ویژن دیجیتال تکنولوژی را محدود کرد و موفق شد مانع رشد آنها شود؛ اما باعث رونق تراشه‌‌سازی و تامین قطعات چینی شد. درحالی‌که ارزش سهام شرکت‌هایی مانند کمبریکن تکنولوژیز از رکورد پایین امسال، دو برابر شده است، تحلیلگران می‌‌گویند هنوز فضای بیشتری برای رشد وجود دارد.

انتظار می‌‌رود چین تحت برنامه‌هایی مانند «غول‌های کوچک» میلیاردها دلار سرمایه‌‌گذاری وارد این بخش کند و تاکتیک‌‌هایی مانند «از چین بخرید» را تشویق کند تا تحریم‌های آمریکا را دور بزند. افزایش نام‌های چینی، توجه مشتریانی مانند اپل را جلب کرده و گفته می‌‌شود این شرکت در حال بررسی انتخاب «یانگتسه مموری تکنولوژیز» به‌عنوان تامین‌کننده حافظه فلش آی‌فون است.

هدف اصلی پکن، رهایی از وابستگی به رقیب ژئوپلیتیکی خود و بی‌‌نیاز شدن از واردات بیش از ۴۳۰میلیارد دلار چیپ‌‌ست سال۲۰۲۱ است. سال میلادی گذشته که کارخانه‌های چینی ظرفیت خود را توسعه دادند، سفارش‌های تامین‌‌کنندگان برای تجهیزات تولید تراشه ۵۸درصد افزایش یافت. بر اساس گزارش بلومبرگ، طبق آمار انجمن صنعت نیمه‌رسانای چین، فروش تراشه‌سازان و طراحان چینی در سال۲۰۲۱ به میزان ۱۸درصد رشد کرد و به رکورد بیش از یک تریلیون یوآن (۱۵۰ میلیارد دلار) رسید.

0 نفر این پست را پسندیده اند