وزیر ارتباطات دولت سیزدهم که از اوایل شهریور امسال به عنوان وزیر ارتباطات در عمارت کلاه‌فرنگی مستقر شد، گفت: ما هیچ مشکلی برای افزودن به ظرفیت پهنای باند بین‌الملل نداریم. رئیس‌جمهور نیز دستور دادند هر نیازمندی که در حوزه افزایش پهنای باند وجود دارد، مرتفع شود و ما نیز در حال تامین ظرفیت مناسب هستیم. او در پاسخ به این سوال که برخی اعتقاد دارند شورای عالی فضای مجازی مجوز افزایش پهنای باند بین‌الملل را صادر نمی‌کند، خاطرنشان کرد: اگر مجوزی در این ماه‌ها صادر نمی‌شد و ظرفیت پهنای باند افزایش نمی‌یافت، اکنون وضعیت شبکه این‌چنین نبود. زارع‌پور خاطرنشان کرد: اکنون سایت «اسپید تست» به عنوان منبعی برای سنجش سرعت و کیفیت اینترنت است. وزیر ارتباطات در ادامه به شرح وضعیت اینترنت ثابت و سیار ایران پرداخت. وی گفت: این سایت، کشورها را از نظر سرعت اینترنت رتبه‌بندی کرده است. شهریور امسال که من وزارت ارتباطات را تحویل گرفتم، سرعت اینترنت سیار ایران، ۸/ ۲۱ مگابیت بر ثانیه بود و در این ماه به سرعت ۱/ ۲۳ مگابیت بر ثانیه رسیده است که روند صعودی را نشان می‌دهد.

هدف ما سرعت‌های چند صد مگابیتی است

زارع‌پور عنوان کرد: ما حتی در ماه‌های قبل در حوزه اینترنت سیار، سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه را نیز تجربه کرده‌ایم. از ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۹۹) تا مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) رتبه ایران از ۷۹ به ۷۷ رسیده است و در این فاصله زمانی حتی به رتبه ۷۰ نیز دست پیدا کردیم. بهترین رتبه‌ها (۷۰-۷۳) را در یک سال گذشته و در دولت سیزدهم داشته‌ایم. او تاکید کرد: برخی ایران را هم‌رده با کشورهایی مانند افغانستان قرار می‌دهند؛ در حالی که ماجرا چنین نیست. من بارها اعلام کرده‌ام که کیفیت اینترنت ثابت ما مطلوب نیست، اما کندی و تندی سرعت باید معیار داشته باشد. یکی از معیارها همین اسپید تست است. در شاخص‌های دیگر شبکه مانند (جیتر (jitter) تفاوت زمانی است که بسته اطلاعاتی ما از لحظه ارسال در شبکه تا زمان رسیدن به مقصد سپری می‌کند) و لیتنسی (مدت زمانی که طول می‌کشد تا داده‌ها از نقطه‌ای از شبکه به نقطه دیگر منتقل شوند) نیز کاهش چشمگیری نداشته‌ایم. زارع‌پور وضعیت اینترنت ثابت در اسپید تست را نیز به صورت آنلاین بررسی کرد: زمان ورود من به وزارت ارتباطات سرعت اینترنت ثابت ۲۷/ ۹مگابیت بر ثانیه بوده و اکنون ۳۹/ ۱۰ مگابیت بر ثانیه است. رتبه ایران ۲ پله بالاتر آمده است. این مشاهدات نشان می‌دهد در شش ماه گذشته روند سرعت و کیفیت اینترنت، صعودی بوده است.

زارع‌پور برای چندمین بار تاکید کرد: اکنون میانگین سرعت اینترنت ثابت در دنیا ۶۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت ایران ۳۹/ ۱۰ است که تقریبا یک دهم میانگین جهانی است. این عدد و رتبه شایسته مردم ایران نیست. گلوگاه تمام مشکلات در شبکه اینترنت ثابت، توسعه نامتوازن ارتباطات ثابت و سیار در کشور است.

توسعه ارتباطات ثابت؛ نسخه شفابخش

او افزود: در کشورهای پیشرفته مصرف اینترنت کاربران در محل کار و خانه از ارتباطات ثابت است و بخش اندکی از دسترسی آنها به اینترنت از طریق تلفن همراه انجام می‌شود. هیچ کجای دنیا نیز کل نیاز مردم به شبکه، وابسته به اینترنت همراه نیست. نسخه شفابخش حل مشکل اینترنت کشور ما توسعه ارتباطات ثابت است که برای آن برنامه‌های بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت درنظر گرفته‌ایم. زارع‌پور افزود: شبکه ارتباطات ثابت وضعیت خوبی نداشته، توسعه پیدا نکرده و ظرفیت آن اشباع شده است. شبکه انتقال مخابرات در برخی استان‌ها فرسوده شده و سال‌هاست در این حوزه سرمایه‌گذاری نشده است. اکنون بیش از ۶۰ درصد ارتباطات کل کشور (سیار و ثابت) وابسته به شبکه شرکت مخابرات است.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: پروژه اصلی برای توسعه ارتباطات ثابت، پروژه FTTH است که دهه فجر امسال، با بهره‌برداری از نیم‌ میلیون پورت فیبرنوری رسما رونمایی شد. به دنبال این هستیم تا پایان دولت سیزدهم، ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری را در کشور راه‌اندازی کرده و در اختیار مردم قرار بدهیم.

زارع‌پور درباره تمهیدات اندیشیده شده برای افزایش سرعت اینترنت سیار گفت: یکی از گام‌های میان‌مدتی که برداشتیم، بهره‌برداری از باند فرکانسی ۲۳۰۰ بود. به واسطه این فرکانس، اپراتورها می‌توانند در مناطقی که مشتری بیشتری دارند و تقاضا بیشتر است، سایت‌های BTS خود را احداث و به‌روزرسانی می‌کنند. وی تاکید کرد: برخی از اپراتورها برای نصب سایت‌های خود مشکل دارند، به این دلیل که مردم احساس می‌کنند این سایت‌ها برای سلامتی آنها مشکل ایجاد می‌کند. اما سازمان تنظیم مقررات و انرژی اتمی به عنوان متولیان این بخش، دائم تشعشعات ناشی از سایت‌های تلفن همراه را اندازه‌گیری می‌کنند و در تمام کشور، تشعشعات BTS از میزان مجاز که اتحادیه بین‌المللی مخابرات اعلام کرده، به مراتب پایین‌تر است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند