در حالی که میزان فروش این دارایی‌های دیجیتال در سال ۲۰۲ چیزی در حدود ۹/ ۹۴ میلیون دلار بوده است، شرکت تحقیقاتی DappRadar اعلام کرد که در سال ۲۰۲۱ ارزش فروش NFTها به ۹/ ۲۴ میلیارد دلار رسیده و رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. ‌اطلاعات مذکور از ۱۰ بلاک‌چین مختلف که برای ثبت مالکیت NFT  استفاده می‌شوند، استخراج شده است.  برآورد حجم فروش بر اساس فراهم‌کننده اطلاعات متغیر بوده و به مبادلات انجام شده بستگی داشته است. مبادلاتی که خارج از بلاک‌چین صورت گرفته مانند فروش هنری بزرگ NFT که در خانه‌های حراجی صورت گرفته است، اغلب در این آمارها لحاظ نمی‌شوند.

شرکت «کریپتو اسلم» که بلاک‌چین‌های متعددی را دنبال می‌کند، اعلام کرد مجموع فروش NFT در سال ۲۰۲۱ به ۳/ ۱۸ میلیارد دلار رسیده است در حالی که وب‌سایت NonFungible. com که تنها بلاک‌چین اتریوم را دنبال می‌کند، فروش سال میلادی گذشته را ۷/ ۱۵ میلیارد دلار تخمین زد.  آمار ارزیابی شده نشان می‌دهد پول‌های هزینه شده برای خرید‌NFT‌ها در سال ۲۰۲۱، معادل مبلغی است که در کنفرانس اقلیمی سازمان ملل متحد در گلاسکو برای کمک به کشورها برای حذف استفاده از زغال‌سنگ وعده داده شد (یا معادل پولی که از سوی بانک جهانی برای خرید و استفاده از واکسن‌های کووید-۱۹ فراهم شد)‌.  طبق آمار اوپن‌سی‌ که بزرگ‌ترین بازار NFT است، فروش در ماه آگوست اوج گرفت و سپس در سپتامبر، اکتبر و نوامبر کاهش یافت، اما در دسامبر دوباره رشد کرد. به نظر نمی‌رسد روند فروش NFT با نوسانات قیمت رمزارزها که اغلب برای خرید‌ NFT‌ها استفاده می‌شوند، همبستگی داشته باشد. زیرا بیت‌کوین و اتر در دوره سپتامبر تا نوامبر افزایش داشتند.  طبق گزارش ‌DappRadar، حدود ۶/ ۲۸ میلیون کیف دیجیتالی‌ NFT‌ها را در سال ۲۰۲۱ مبادله کردند که بالاتر از ۵۴۵ هزار کیف در سال ۲۰۲۰ بود. اگرچه برخی از افراد‌ NFT‌ها را آینده مالکیت در دنیای آنلاین می‌بینند، سایرین از این مبهوت هستند که چرا این همه پول برای خرید اقلامی صرف می‌شود که وجود فیزیکی ندارند.  مطالعات منتشره در ژرونال نیچر نشان داد تنها ۱۰ درصد از معامله‌گران عامل ۸۵ درصد از کل مبادلات NFT هستند. وب‌سایت NonFungible.com اعلام کرد اگرچه گران‌ترین فروش NFT حدود ۳/ ۶۹ میلیون دلار بوده است، محدوده قیمت متداول بین ۱۰۰ تا هزار دلار است.

طبق آمار ‌کریپتو اسلم‌، قیمت‌NFT‌های پرطرفدار نوسان بالایی داشته‌اند. میانگین قیمت فروش تصویر کریپتو پانک از حدود ۱۰۰ هزار دلار در ژوئیه به حدود ۵۰۰ هزار دلار در نوامبر افزایش یافت و تا دسامبر به حدود ۳۵۰ هزار دلار کاهش یافت. بعضی از چشمگیرترین فروش‌های NFT مربوط به زمین در فضاهای متاورس آنلاین بوده است. بر اساس گزارش رویترز، در ماه نوامبر سرمایه‌گذار ملک مجازی Republic Realm  در دنیای مجازی سندباکس زمینی به مبلغ ۳/ ۴ میلیون دلار را خریداری کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند