به گزارش‌‌ روابط‌ عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ‌رضا باقری‌اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات درباره روند الکترونیکی شدن خدمات توضیح داد: یکی از دلایل کندی روند الکترونیکی شدن خدمات، تعارض منافع است. بازنشسته‌هایی که دفاتر خدمات ایجاد می‌کنند و دستگاه‌ها به جای اینکه پنجره واحد ایجاد کنند پیشخوان فیزیکی جدا از بقیه پیشخوان‌ها درست می‌کنند. باقری‌اصل درباره پنجره واحد دولت الکترونیکی هم گفت: پنجره واحد یعنی تمام خدمات به شکل الکترونیک انجام شود. به عنوان مثال برخی خدمات بانکی، بورس و سامانه ثنا قوه‌قضائیه الکترونیکی انجام می‌شود و دیگر نیاز به کاغذ نداریم. وی خاطرنشان کرد: ابزارها و زیرساخت‌هایی که برای کار الکترونیکی داریم کفایت می‌کند. البته این زیرساخت‌ها برای آینده باید توسعه پیدا کند.  دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: حالا باید یک نهاد مقتدر داشته باشیم که بتواند با فرماندهی واحد، پاسخگوی مجلس و مراجع بالادستی برای پیشرفت دولت الکترونیکی باشد. باقری‌اصل گفت: زیرساخت بسیاری از خدمات، تبادل داده است، این کاغذهایی که مردم حمل می‌کنند حامل داده‌هایی است که باید دستگاه‌ها آن را به‌جای مردم تبادل کنند. در حال حاضر بیش از هزار و ۳۰۰ خدمت الکترونیکی شده و نزدیک به ۴ میلیارد تراکنش حاصل فعالیت چندین ساله مرکز ملی تبادل اطلاعات بوده است.

وی تصریح کرد: میزان تراکنش‌ها تا آبان سال جاری با سال ۹۹ برابر بود یعنی ما روند افزایش حدود دو برابری داریم، ولی این کفایت نمی‌کند چون هنوز بسیاری از استعلام‌ها الکترونیکی نشده‌اند. در جاهایی که روسای دستگاه‌ها همراهی کردند اتفاقات خوبی افتاده است مثلا در ثبت احوال استعلامات هویتی کاملا الکترونیکی شده است. وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی هم قوانین متعارض زیادی در این زمینه دارد؛ مثلا در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سامانه جامع تجارت تاسیس شده و دو سال بعد در قانون خدمات گمرکی سامانه پنجره واحد تجاری فرامرزی را ایجاد کرده‌اند که یک چالش است. حدود ۵۰۰ خدمت بالای ۷۵ درصد الکترونیکی هستند و در این میان دستگاه‌هایی هستند که درصد الکترونیکی شدن خدمات آنها زیر متوسط ۴۰ درصد است.

وی درباره سامانه معاملات دولتی هم تصریح کرد: سامانه معاملات دولتی اعم از مزایده، خرید، فروش، مناقصه و خریدهای خرد باید الکترونیکی باشد و تا آخر برنامه ششم توسعه تکمیل شود. زیرساخت‌های فنی خیلی خوبی برای این موضوع درست شده است البته ضعف‌هایی هم دارد، اما با همکاری مرکز توسعه تجارت الکترونیکی طی یک‌سال تحرک خوبی داشته و رشد کرده است. باقری‌اصل گفت: بر اساس اعلام وزیر صمت فقط با تبادل داده‌های مربوط به خریدوفروش و مالیات نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان شناسایی مالیات صورت گرفته است که یکی از خبرهای خوب شفاف‌سازی مالیاتی است. سامانه سلامت که پروژه‌های زیاد داشته و یکی از ۴ پروژه مهم آن استحقاق‌سنجی است که موضوع هم‌پوشانی دفترچه‌ها را دارد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند