به گزارش «ایسنا» و به نقل از دیلی‌‌‌‌‌‌‌‌میل، این ابزار که توسط دادستانی شانگهای پودونگ، بزرگ‌ترین و شلوغ‌‌‌‌‌‌‌‌ترین دفتر دادستانی منطقه در چین ساخته و آزمایش شده است، می‌تواند براساس شرح شفاهی، شکایتی را تنظیم کند.

پروفسور «شی یونگ» دانشمند ارشد این پروژه می‌گوید: این سیستم روی یک رایانه استاندارد نصب می‌شود و براساس هزار ویژگی متن شرح پرونده که توسط انسان‌‌‌‌‌‌‌‌ها نوشته می‌شود، اتهام را تعیین می‌‌‌‌‌‌‌‌کند.  این هوش‌مصنوعی با استفاده از ۱۷ هزار مورد جرم واقعی طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ آموزش داده شده است و می‌تواند هشت جرم رایج در شانگهای را شناسایی کند و اتهاماتی را مطرح کند. این اتهامات شامل جعل کارت اعتباری، جرائم مربوط به قمار، رانندگی خطرناک، دزدی، کلاهبرداری و آسیب‌‌‌‌‌‌‌‌‌رساندن عمدی و ممانعت از انجام وظایف رسمی است.

به‌زودی و با به‌‌‌‌‌‌‌‌روزرسانی این سیستم، هوش‌‌‌‌‌‌‌‌مصنوعی دادستان می‌تواند انواع بیشتری از جرائم را تشخیص دهد و چندین اتهام را علیه یک فرد مطرح کند.  برخی از فناوری‌های هوش‌مصنوعی در حال‌حاضر در مجاری قانونی وجود دارند، اما این اولین‌باری است که هوش‌مصنوعی اتهامی علیه افراد مطرح می‌‌‌‌‌‌‌‌کند. در آلمان، در تشخیص تصویر و پزشکی قانونی دیجیتال برای رسیدگی به پرونده‌‌‌‌‌‌‌‌ها مورد‌استفاده قرار می‌گیرد؛ این در حالی است که چین از ابزاری به‌نام «سیستم ۲۰۶» برای ارزیابی شواهد، خطر احتمالی مظنون و شرایط دستگیری استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌کند، اما این سیستم نقشی در تصمیم‌گیری ندارد و اتهامی مطرح نمی‌‌‌‌‌‌‌‌کند.