محمدرضا میرتاج‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الدینی با اشاره به اینکه وضعیت شبکه ملی انتقال داده در لایه دسترسی نهایی برای کاربران در شبکه ارتباطات ثابت مناسب نیست و عموم بار ترافیکی شبکه در کشور روی شبکه موبایل قرار گرفته است، گفت: به دلیل افزایش درخواست، پهنای باند کاربران در شبکه موبایل پاسخگوی نیازها نیست و باید بدانیم که فقط ۱۵۰ هزار پورت فیبر خانگی در کشور وجود دارد و عمده حجم روی شبکه ثابت مبتنی بر تکنولوژی‌های قدیمی در بستر DSL قرار گرفته است؛ این مساله نیاز کاربران را مرتفع نمی‌کند و به‌منظور توسعه شبکه ملی انتقال داده نیازمند آن هستیم که شبکه ثابت مبتنی بر فیبر، توسعه پیدا کند.

وی با بیان اینکه در راستای حمایت از شبکه ثابت مبتنی بر فیبر و توسعه شبکه ملی انتقال داده در کشور در لایحه بودجه۱۴۰۱، طرحی به کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ارائه‌شده است، اعلام کرد: بر اساس این طرح از محل منابع داخلی صندوق توسعه ملی با نظارت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به میزان ۳۰ هزار میلیارد ریال در اختیار اپراتورهای ثابت قرار می‌گیرد.

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: همچنین بر اساس این طرح که هم‌اکنون به کمیسیون برنامه و بودجه ارائه‌شده و پس از تصویب به صحن علنی مجلس خواهد رفت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است با استفاده از منابع فوق، تا پایان سال۱۴۰۱ حداقل یک میلیون پورت فیبر خانگی ۱۴۰۱ ایجاد کند.

همچنین سهیل یحیی‌زاده، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح مذکور در فراکسیون راهبردی و کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات این فراکسیون مجلس در راستای توسعه شبکه ثابت کشور بررسی، تهیه و آماده شده، عنوان کرد: در طرح مذکور تخمین برای هر پورت فیبر کاربران، مبلغ ۳۰ میلیون ریال است؛ یعنی سرمایه موردنیاز برای ایجاد یک پورت خانگی معادل ۳میلیون تومان خواهد بود و در صورت تصویب، این برای اولین‌بار است که مجلس شورای اسلامی اعتبار موردنیاز را اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه در اکثر کشورها برای توسعه شبکه دسترسی فیبر، دولت‌ها اقدامات ویژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای انجام می‌دهند، گفت: دوره بازگشت سرمایه در شبکه‌سازی دسترسی فیبر بلندمدت است؛ در نتیجه دولت باید به بخش‌خصوصی و اپراتورها در زمینه تامین‌مالی کمک کند.

یحیی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زاده افزود: پیش‌بینی می‌شود اگر این شبکه در کشور توسعه یابد، میزان پهنای باندی که در اختیار هر کاربر خانگی قرار می‌گیرد به‌طور متوسط بیش از ۲۵ مگابیت باشد و در نتیجه نیاز است که دولت علاوه‌بر توسعه شبکه زیرساخت ارتباطی مبتنی بر فیبر، اقدام ویژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای را درخصوص توسعه محتوای داخلی انجام دهد تا مردم بتوانند با توسعه پهنای باند از محتوای داخلی ارزشمند و باکیفیت بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مند شوند.

رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای‌اسلامی، خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به این شبکه ثابت مبتنی بر فیبر، سازمان صدا و سیما نیز می‌تواند از این شبکه برای ارسال محتوا به مخاطبان با کیفیت بالا استفاده کند.

 با چنین کاری هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فنی در حوزه پخش سراسری که بر عهده این سازمان است به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت و می‌تواند از محل این صرفه‌جویی، محتوای باکیفیت‌تری تولید کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند