عیسی زارع‌‌‌‌‌‌‌پور در حاشیه بازدید از نمایشگاه تلکام، با بیان اینکه تعرفه اینترنت ثابت، طبق قانون مجلس امسال افزایش نخواهد داشت، گفت: ما برای افزایش کیفیت تلاش می‌کنیم، کما اینکه در دو هفته گذشته وضعیت پهنای باند بین‌الملل را ترمیم کردیم، اما در ۱۰‌سال گذشته در حوزه اینترنت ثابت در کشور اتفاقی نیفتاده است. کما اینکه اگر اقدام قابل‌توجهی صورت‌گرفته بود، باید در رتبه‌‌‌‌‌‌‌بندی‌‌‌‌‌‌‌های بین‌‌‌‌‌‌‌المللی و احساس مردم خودش را نشان می‌داد، در حالی که اکنون بخش قابل‌توجهی از اعتراضات مردم نسبت به اینترنت ثابت است. وی افزود: در حال تلاش برای افزایش کیفیت اینترنت هستیم و برنامه بلندمدت و میان‌‌‌‌‌‌‌مدتی در این زمینه داریم.

زارع‌‌‌‌‌‌‌پور با تاکید بر اینکه در این مدت تعرفه اینترنت حتی یک ریال هم افزایش پیدا نکرده، گفت: افزایش تعرفه‌‌‌‌‌‌‌ها مربوط به مخابرات و تلفن‌ثابت است. در چند سال گذشته هزینه نگهداری خطوط افزایشی نداشته است.  نزدیک به ۳۰‌درصد خطوط تلفن‌ثابت مخابرات، تنها هزار تومان عایدی برای این شرکت دارد، درحالی که مخابرات برای هر خط ۳۰‌هزار تومان هزینه می‌کند، بنابراین بحث افزایش تعرفه، نه مربوط به افزایش تعرفه اینترنت و تلفن ثابت، بلکه مربوط به نگهداری از خطوط تلفن‌ثابت است که پیشنهاداتی مطرح‌شده و در حال بررسی است.  وی ادامه داد: تاکنون یک مرحله از بررسی تعرفه‌‌‌‌‌‌‌های مخابرات در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات طی شده و باید مراجع دیگری نیز این اصلاح تعرفه را تایید کنند.  وی‌‌‌‌‌‌‌ درباره اصلاح تعرفه‌‌‌‌‌‌‌های مخابراتی و برنامه مخابرات برای صرف این درآمد در حوزه فیبرنوری بیان کرد: اصلاح تعرفه‌‌‌‌‌‌‌ها در مسیر تصویب است و تاکنون یک مرحله در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات طی شده، اما هنوز تصویب نهایی نشده و مراجع دیگری نیز باید آن را تصویب کنند. شرکت مخابرات نیز باید تضمین دهد که حداقل سالی یک میلیون پورت فیبرنوری در کشور راه‌‌‌‌‌‌‌اندازی کند، بدین‌‌‌‌‌‌‌صورت که یا سیم مسی‌‌‌‌‌‌‌های موجود به فیبرنوری تبدیل شود یا در نقاطی که اصلا ارتباطی وجود ندارد، فیبرنوری راه‌‌‌‌‌‌‌اندازی کند.

  تست ۸۰۰ مگابیت‌‌‌‌‌‌‌برثانیه با ۵G

وی با اشاره به راه‌‌‌‌‌‌‌اندازی اینترنت نسل پنجم در کشور بیان کرد: راه‌‌‌‌‌‌‌اندازی ۵G  به سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاری و بومی‌‌‌‌‌‌‌سازی بسیاری از محصولات نیاز دارد که البته بخش‌‌هایی از این محصولات را در نمایشگاه تلکام دیدیم، اما حرکت به سمت ۵G آغاز شده و امروز تست سرعتی که در نمایشگاه انجام شد، به ۸۰۰مگابیت‌‌‌‌‌‌‌برثانیه هم رسیده بود و امیدواریم شاهد باشیم که روزی همه مردم چنین سرعتی را تجربه کنند.  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بهترین حمایت از تولید داخل، بازاریابی است که شرکت‌ها بتوانند محصولاتشان را در داخل کشور بفروشند، افزود: ما باید کاری کنیم که شرکت‌ها کیفیت محصولاتشان را ارتقا دهند و قابلیت رقابت داشته باشند. ما هماهنگی می‌کنیم که اپراتورها و فعالان حوزه که به تجهیزات نیاز دارند، سیاست‌هایشان را به سمت حمایت از تولید داخل پیش ببرند. ظرفیت‌‌‌‌‌‌‌های خیلی خوبی هم در کشور وجود دارد، از تجهیزات نهایی مثل مودم تا لینک‌‌‌‌‌‌‌های رادیویی گرفته تا تجهیزات انتقال ازجمله سوئیچ و روتر.  زارع‌‌‌‌‌‌‌پور ‌‌‌‌‌‌‌ادامه داد: می‌گویند قطعات محصولات داخل، تولید خارج است، اما این یک روند طبیعی در دنیاست. اکنون شرکت‌های بزرگ آمریکایی هم قطعات را می‌‌‌‌‌‌‌خرند و تولید می‌کنند و حتی بعضا مونتاژ این قطعات را هم به کشورهای آسیای جنوب‌شرقی می‌دهند، اما با تخصص و تعهدی که در جوانان این کشور وجود دارد، در بسیاری از حوزه‌‌‌‌‌‌‌ها محصولات بسیار باکیفیتی تولید شده و امیدواریم با حمایت فعالان این بخش و مخصوصا اپراتورها، بتوانیم شاهد رشد و شکوفایی بیشترشان باشیم.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند