کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا در اکتبر با اشاره به نگرانی‌ها نسبت به ریسک جاسوسی، به اتفاق آرا به لغو مجوز فعالیت چاینا‌تلکام که یکی از سه اپراتور مخابراتی بزرگ در چین است رای داد. این دستور قرار است ۶۰ روز پس از اعلام آن در دوم نوامبر اجرایی شود.

اقدام علیه چاینا‌تلکام مربوط به نگرانی‌ها نسبت به جریان اطلاعاتی غیرقانونی از آمریکا به چین است. کمیسیون ارتباطات فدرال مدعی است چاینا‌تلکام در معرض بهره‌برداری، نفوذ و کنترل دولت چین قرار دارد و احتمال بالایی وجود دارد که مجبور شود به درخواست‌های دولت چین بدون طی‌کردن رویه حقوقی کافی تحت‌نظارت قضایی عمل کند. شرکت سازنده تجهیزات مخابراتی هوآوی هم یک هدف دیگر تحریم‌های آمریکاست.  کمیسیون ارتباطات فدرال در نظر دارد علیه سازندگان دوربین‌های مراقبتی شامل هانگژو هایک‌ویژن دیجیتال‌تکنولوژی و داهوآ تکنولوژی اقدام کند و کنگره در حال بررسی محدودیت‌ها علیه شرکت سازنده پهپاد SZ DJI Technology است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چاینا‌تلکام پیشتر گفته بود فعالیت‌های موبایل که تحت برند CTExel عرضه می‌کند و عموما توسط دانشجویان و مهاجران چینی استفاده می‌شود را متوقف خواهد کرد.

چاینا‌تلکام که طی ۲۰ سال گذشته اجازه داشت خدمات مخابراتی را در آمریکا فراهم کند، در سال۲۰۱۹ بیش از ۳۳۵ میلیون مشترک جهانی داشت. این شرکت برای تاسیسات دولت چین در آمریکا هم خدمات فراهم می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند