او معتقد است که توییتر آنقدر بزرگ و آماده شده که بتواند از بنیانگذارانش جدا شده و بدون حضور آنها به مسیر رشد خودش ادامه بدهد. هر چند او جزئیات بیشتری درباره این تصمیم خودش اعلام و منتشر نکرده است، اما ظاهرا همچنان و تا سال۲۰۲۲ عضویتش در هیات‌مدیره این شرکت را حفظ خواهد کرد.

  تغییر چینش مدیران

دورسی ۴۵ ساله که در سال‌های اخیر به‌عنوان مدیرعامل هر دو شرکت توییتر و اسکوئر - شرکت پرداخت دیجیتالی‌‌اش- فعالیت می‌کرد، بارها به‌خاطر این موضوع مورد انتقاد قرار می‌‌گرفت، اما در نهایت او در مقابل این فشارها دوام آورد و زمانی از مدیرعاملی توییتر کنار رفت که به عقیده خودش لازم بود.

دوره حضور دورسی در هیات‌مدیره توییتر در سال۲۰۲۲ و زمان جلسه عمومی هیات‌مدیره این شرکت با سهامداران به پایان می‌رسد. جک دورسی در توضیح این تصمیمش نوشت: «تصمیم گرفته‌‌ام توییتر را ترک کنم، چون معتقدم که این شرکت برای عبور از بنیانگذارانش و جدا شدن از آنها آمادگی دارد.» او در ادامه انتخاب خودش برای ادامه رهبری توییتر را هم اعلام کرد و گفت: «من به پاراگ (آگراوال) کاملا اعتماد دارم و در مدت حضورش در توییتر عمیقا نیازهای این شرکت را درک کرده است.»

در واقع آگراوال ۳۷ ساله قرار است اهداف داخلی و بلندمدت توییتر را دنبال کند؛ اهدافی که بعضی از آنها در اوایل سال‌جاری میلادی مشخص و اعلام شدند. توییتر در اولین روزهای سال۲۰۲۱ از تصمیمش برای داشتن ۳۱۵‌میلیون کاربر فعال روزانه تا پایان سال۲۰۲۳ خبر داد؛ کاربرانی که بتوانند برای این شبکه اجتماعی پرطرفدار درآمدزایی و سودآوری داشته باشند.

علاوه‌بر این توییتر اعلام کرد که می‌خواهد تا دو سال دیگر درآمد سالانه خودش را دست‌‌کم دو‌برابر افزایش بدهد. با این اوصاف کاملا مشخص است که توییتر این روزها اهداف مالی را پررنگ‌‌تر و مهم‌تر می‌‌بیند و احتمالا مدیر ارشد تکنولوژی توییتر که در طول زمان حضورش در این شرکت فعال و موثر بوده است، بهترین گزینه برای رسیدن به این اهداف است. با این همه اما تنها کناره‌‌گیری جک دورسی نیست که ساختار مدیریتی توییتر را متحول می‌‌کند؛ حالا هیات‌مدیره این شرکت میزبان مدیری تازه است که سابقه ریاست شرکت نرم‌‌افزاری بزرگ Salesforce  را هم در کارنامه‌‌اش دارد.

«برت تیلور» رئیس جدید هیات‌مدیره توییتر، قبلا عنوان مدیر ارشد عملیات را هم در Salesforce  در اختیار داشته است. او قرار است جایگزین «پاتریک پیچت» شود که در پیش از پیوستن به توییتر، یکی از مدیران ارشد گوگل بوده است. البته پیچت همکاری خودش را با توییتر قطع نخواهد کرد و به‌عنوان یکی از اعضای کمیته حسابرسی در این شرکت باقی خواهد ماند.

  یک مدیر هندی‌‌الاصل دیگر

پاراگ آگراوال در حالی قرار است بر صندلی مدیرعاملی توییتر تکیه کند که بیش از ۱۰ سال از حضورش در این شرکت می‌گذرد. او نقش‌‌های مختلفی را در این شرکت به عهده داشته است که آخرین آنها مدیریت ارشد تکنولوژی توییتر بوده. حالا آگراوال از جایی در پشت صحنه توییتر بیرون آمده است تا به جمع مدیران هندی‌‌الاصل صنعت تکنولوژی بپیوندد و یک‌بار دیگر توجه سیلیکون‌‌ولی را به حضور معنادار و موثر این مدیران در شرکت‌های بزرگ این صنعت جلب کند. او احتمالا به‌خوبی می‌‌داند که بر صندلی تکیه می‌کند که چندان وفایی به صاحبانش ندارد و جایگاهی را در اختیار می‌گیرد که آنقدرها هم باثبات و ماندگار نیست. او برخلاف دیگر مدیران‌عامل شرکت‌های بزرگ تکنولوژی، چهره سرشناس و معروفی در این صنعت نبوده است، اما نقطه قوت آگراوال، پیشینه فنی و تکنیکی اوست که اتفاقا به‌نظر می‌رسد برای بعضی از مدیران سابق توییتر - از جمله جک دورسی- برای ورود توییتر به مراحل بعدی رشد، بسیار لازم و ضروری است. «آنجلو زینو» تحلیلگر موسسه تحقیقاتی CFRA که گفته بود دورسی تحت‌فشار  Elliott Management -که یکی از سهامداران توییتر است- ناچار به کناره‌‌گیری از سمتش شده، در این مورد گفته است: «آگراوال انتخاب امنی برای توییتر است که مورد توافق سرمایه‌‌گذاران این شرکت هم قرار می‌گیرد.» بعضی از دیگر کارشناسان هم با زینو هم‌‌نظر هستند و معتقدند که آگراوال می‌تواند استراتژی جدید توییتر برای درآمدزایی بیشتر را دنبال کند و اهداف بلندمدتش برای تثبیت جایگاه خودش در میان شبکه‌های اجتماعی را تامین کند. آگراوال در ایمیلی به کارمندان توییتر نوشت: «ما اخیرا استراتژی‌‌های توییتر را به‌‌روز کردیم و تغییر دادیم تا به اهداف بلندپروازانه‌‌مان نزدیک شویم. معتقدم که این استراتژی جدید، برجسته و درست است. با این حال اما چالش اصلی ما این است که چطور کار کنیم تا به نتایج دلخواه‌‌مان برسیم.»

توییتر در حال‌حاضر با مجموعه‌‌ای از مشکلات و چالش‌‌‌‌‌هایی روبه‌‌روست که رشد کند تعداد کاربران در مقایسه با رقبایی مانند تیک‌‌تاک و اینستاگرام، یکی از مهم‌ترین آنهاست. این در حالی است که چالش‌های همیشگی توییتر درباره انتشار اخبار جعلی و محتوای نامناسب همچنان ادامه دارد. آگراوال از سال ۲۰۱۷ به‌عنوان مدیر ارشد تکنولوژی در توییتر مشغول به‌کار بوده و گویا در این سمت، بانی تصمیم‌گیری‌‌های مهمی بوده است که توجه مدیران این شرکت را جلب کرده. او در این سمت، مسوولیت استراتژی‌‌های مربوط به هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشینی را به عهده داشته و پروژه‌‌هایی را مدیریت کرده است که روند کار با این شبکه اجتماعی را برای کاربرانش ساده‌‌تر کرده‌‌اند. او تا پیش از پیوستن به توییتر، سابقه کارآموزی در شرکت‌های بزرگی مانند AT&T، مایکروسافت و یاهو را هم داشته است. با این اوصاف است که قرابت کافی با فرهنگ حاکم بر غول‌‌های تکنولوژی و شیوه‌های مدیریتی آنها را دارد.

آگراوال حالا قرار است در کنار مدیرعامل شرکت‌های مایکروسافت و گوگل، یکی دیگر از مدیران بزرگ صنعت تکنولوژی باشد که از هندوستان راهی سیلیکون‌‌ولی شده است. او به جمع برجسته‌‌ترین مدیران شرکت‌های آمریکایی از جمله ساتیا نادلا از مایکروسافت، شانتانو ناراین از ادوب، آرویند کریشنا از شرکت IBM و ساندار پیچای از شرکت آلفابت ملحق می‌شود که تبار هندی دارند. در میان این افراد، گروهی از مدیران شرکت‌هایی را هدایت می‌کنند که مجموع ارزش بازار آنها نزدیک پنج تریلیون دلار است. آگراوال مانند همتایان خود در سیلیکون‌ولی، سابقه فنی داشته و با فعالیت در توییتر، به پیشرفت رسیده است. او با ۳۷ سال سن، جوان‌‌ترین مدیرعامل در میان شرکت‌های حاضر در شاخص اس‌‌اندپی ۵۰۰ به‌شمار می‌‌رود. آگراوال مدرک مهندسی خود را از موسسه فناوری هند دریافت کرده است؛ کالج عالی این کشور که نسل‌‌ها سیاستمدار و مدیران برجسته شامل پیچای و کریشنا را پرورش داده است. او پس از اینکه برای دریافت دکترا در علوم رایانه به دانشگاه استنفورد رفت، توانست جای خودش را در سیلیکون‌‌ولی پیدا کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آگراوال تا حالا چندان در کانون توجهات نبوده و تجربه‌‌اش در توییتر به توسعه محصولات و تحقیقات بازار متمرکز بوده است.

او پیش از مدیرعاملی، نخستین مهندس برجسته توییتر برای نقشی که در کمک به افزایش رشد مخاطب و درآمد داشته است، نامیده شد. حالا که آگراوال به مدیرعاملی توییتر رسیده است، احتمالا مسیر دوستانه‌‌تری با هند برای توسعه هدف گسترش نفوذ این پلت‌فرم پیدا خواهد کرد. این کشور بزرگ‌ترین پایگاه کاربران را برای واتس‌اپ متعلق به شرکت متا پلت‌فرمز دارد که شمار آنها به نیم میلیارد می‌رسد و یوتیوب آلفابت هم مخاطبان گسترده‌‌ای در این کشور دارد. هند همچنین یکی از بازارهای برخوردار از سرعت رشد پرشتاب برای توییتر به‌شمار می‌‌رود.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند