سامسونگ امیدوار است مشتریان آمریکایی بیشتری را جلب کرده و فاصله با رقیب تایوانی خود شرکت TSMC را کم کند. این تصمیم چند‌ماه پس از آزاد‌شدن لی‌جائه یونگ از زندان و پس از اعلام سرمایه‌‌گذاری چند میلیاردی TSMC و اینتل برای تاسیسات تولید پیشرفته در جهان گرفته می‌شود. صنعت تراشه‌سازی در شتاب برای تامین تقاضای فزاینده پساکرونایی است که ظرفیت جهانی را با محدودیت روبه‌رو کرده است.

کارخانه جدید حضور سامسونگ در شهر آستین را تقویت خواهد کرد. این شرکت در آستین تاکنون حدود ۱۷‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده و بیش از سه هزار کارمند دارد و بخشی از پیشرفته‌‌ترین تراشه‌های آمریکا را تولید می‌کند. طبق اسنادی که سامسونگ به مقامات تیلور ارائه کرده است، این شرکت سرمایه‌گذاری حدود ۱۷میلیارد دلار و ایجاد حدود ۱۸۰۰ شغل در ۱۰سال نخست را در برنامه خود دارد.

خبر‌گزاری یونهاپ کره‌جنوبی و وال‌استریت ژورنال پیش‌‌تر گزارش کرده بودند تیلور برای محل کارخانه تراشه‌سازی جدید سامسونگ انتخاب شده است.

سامسونگ از اقدام دولت آمریکا برای مقابله با قدرت اقتصادی رو به رشد چین و انتقال بخشی از تولید پیشرفته که در دهه‌های گذشته به آسیا منتقل شده بود به آمریکا، بهره می‌برد. طرح مذکور پس از کمبود جهانی تراشه که صنعت خودروسازی و صنایع دیگر را مختل کرد، فوریت بیشتری پیدا کرد. کمبود تراشه میلیاردها دلار به درآمد شرکت‌ها ضربه زد و کارخانه‌ها را ناچار کرد کارگرانشان را به مرخصی اجباری بفرستند و آسیب‌پذیری آمریکا در برابر زنجیره تامین متنوع را نمایان‌‌تر ساخت. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در ژوئن طرحی را پیشنهاد کرد که شامل ۵۲ میلیارد دلار برای تقویت تولید داخلی تراشه بود.

دولت بایدن مکررا بر ضرورت افزایش تولید تراشه در آمریکا تاکید و اعلام کرده که بهترین راه برای جلوگیری از محدودیت‌های زنجیره تامین یا اختلالاتی مشابه تاثیر پاندمی کووید-۱۹ بر تامین است. آمریکا ‌ماه گذشته یک سیستم هشدار زودهنگام برای شناسایی شوک‌های مربوط به کووید برای زنجیره تامین نیمه‌رسانا ایجاد کرد. دولت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خواسته است نظرسنجی درباره موجودی انبار خود، تقاضا و سیستم‌های تحویل را کامل کنند تا دولت بتواند مسائل احتمالی را بهتر شناسایی کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این اواخر دولت آمریکا با برنامه شرکت اینتل برای اداره کارخانه‌‌ای در چنگدوی چین برای تولید ویفرهای سیلیکونی مخالفت کرد. کاخ‌سفید از دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا خواسته است لایحه ۵۲ میلیارد دلاری موسوم به قانون تراشه‌ها را تصویب کنند که تحقیقات نیمه‌رسانا و تولید داخلی را تامین مالی خواهد کرد. دولت بایدن گفته است این قانون به آمریکا کمک خواهد کرد با چین رقابت کرده و از کمبود عرضه بلندمدت جلوگیری کند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند