مدیرعامل شرکت مخابرات ایران درباره عدم‌تحقق وعده ۵ میلیون پورت فیبرنوری تا سال ۱۳۹۸، گفت: برای تحقق شبکه دسترسی در شبکه ملی اطلاعات، به ۵‌هزار میلیارد هزینه نیاز بود و برای تامین این هزینه، چند راه وجود داشت؛ اصلاح تعرفه‌های مخابرات، کمک سهامداران و فروش بخشی از اموال شرکت و چون توافق بین وزارت و سهامداران انجام نشد، این اتفاق رخ نداد و ما از سمت خودمان یک‌میلیون پورت را مهیا کردیم و تا پایان امسال ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار پورت دیگر اضافه خواهد شد.  مجید سلطانی در گفت‌‌‌وگو با شبکه خبر درباره اینکه ارتباطات به نوعی زیرساخت توسعه کشور محسوب می‌شود، اما در بحث دیتا خصوصا در شهرهای بزرگ با مشکل مواجهیم و با وجود اعلام انحصار در مخابرات، بازهم مشکلاتی داریم، توضیح داد: انحصار کلیدواژه‌‌‌ای است که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، هدف ما و سیاستگذاران توسعه در زیرساخت و ارتباطات است. ۱۰ سال قبل و همزمان با کشورهای دیگر جهان، سند راهبردی خودمان را تنظیم و بحث توسعه را کلید زدیم و اکنون توسعه زیرساخت ارتباطات با فیبرنوری و FTTH  را در دست داریم. سند راهبردی در مخابرات با کمک بهترین مشاوران کشورهای توسعه‌یافته انجام شده و هیچ نقصی ندارد.  وی ادامه داد: در کشورهای دیگری که پروژه توسعه ارتباطات را در دست دارند، دولت به آنها کمک می‌کند، مثلا در کشور آلمان در سال ۲۰۱۸ برای توسعه زیرساخت در بخشی دسترسی به FTTH، بالغ‌‌‌بر ۷/ ۲میلیارد یورو یارانه اختصاص داده شد، در فرانسه تا سال ۲۰۲۵ هدف‌‌‌گذاری شده است کل مشترکان به فیبرنوری دسترسی داشته باشند و دولت کمکی ۱۴‌میلیارد یورویی داشت، در کره‌جنوبی و در همین بحث دولت حدود ۳۹‌درصد به مخابرات کمک کرده است.

  ما به دولت کمک کردیم

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه مخابرات در ۱۲ سال گذشته هیچگونه حمایتی از طرف دولت نداشته، گفت: دولت هیچ کمکی به ما نمی‌کند، در کشورهای دیگر هم مخابرات خصوصی است، ولی دولت‌ها به دلیل زیانده‌نشدن شرکت‌های خصوصی به آنها کمک می‌کنند. شرکت مخابرات چون به بخش‌خصوصی واگذار شده باید بخشی از درآمد را به دولت بدهد و در این ۱۲ سال بابت سود سهام شرکت، سهام عدالت و مالیات ۶۴ هزار میلیارد تومان به دولت اعتبار دادیم.

سلطانی درباره انحصار مخابرات توضیح داد: برای عدم‌توسعه برای مخابرات از کلمه انحصار استفاده می‌شود. در این ۱۲ سال، در حوزه تلفن هیچگونه افزایشی در تعرفه‌ها نداشتیم. اگر ۲۰ هزار میلیارد تومان آورده ما خرج توسعه می‌‌‌شد، مشترکان بیشتری به باند پهن متصل می‌شدند و ما این مشکلات را نداشتیم. در همه‌جای دنیا درآمد و هزینه تناسب دارند، غیر از اینکه دولت به ما کمک نکرد و ما به دولت کمک کردیم. در این سال‌ها عددی حدود ۴۰‌هزار میلیارد تومان هزینه حقوق و مزایا بود. حدود ۱۰۴هزار میلیارد تومان برای دولت آورده داشتیم، اما کمکی به ما نشد. وی در پاسخ به این سوال که شما به سهامداران سود پرداخت می‌‌‌کنید، اما چرا کاری برای توسعه نمی‌‌‌کنید، توضیح داد: شرکت مخابرات سهامدار حقیقی و حقوقی دارد، اگر به سهامداران سود ندهیم، مردم ‌انگیزه‌‌‌ای برای خرید سهام ندارند و سهام ما با مشکل روبه‌‌‌رو می‌شود؛ بنابراین سهامداران کف سود را دریافت می‌کنند، علاوه‌بر این سودی که غیر از دولت سهامداران دریافت کنند، عدد زیادی نیست که بشود با کمک آن تحولی ایجاد کرد.

  توسعه شبکه فیبرنوری در کشور

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران درباره توسعه شبکه فیبرنوری و اینکه اکنون ۱۷۵ هزار کیلومتر فیبرنوری داریم، اما هنوز در دسترس مردم قرار نگرفته است، گفت: موضوع سرمایه‌گذاری و توسعه نسبت مستقیم دارند، وقتی از ما حمایت نمی‌شود و در برخی از اقدامات جلوی ما گرفته می‌شود، در نتیجه مشترکان دچار مشکل می‌شوند. ما نمی‌توانیم نوسازی کنیم. در تمام این ۱۲ سال حمایتی از ما نشده و اعتبارات از ما گرفته شده است. دولت ماموریت‌‌‌های هزینه‌‌‌زا هم به مخابرات ابلاغ کرده است.

سلطانی ادامه داد: در سال ۱۳۹۴ دولت بحث هم کد‌سازی را به ما ابلاغ کرد، وقتی طرحی قرار است اجرایی شود، اگر کاهش درآمد به‌وجود بیاورد، باید جبران شود، در آن سال این کار برای ما ۸‌هزار میلیارد هزینه داشت و دولت هزینه‌‌‌ای را به ما نداد و ما از خودمان خرج کردیم. ما اگر این اعداد را داشتیم، مسلما الان فیبرنوری که ۱۷۵‌هزار کیلومتر است، دو‌برابر می‌شد و ما اکنون نزدیک منازل مردم بودیم و سرعت بالا را به آنها ارائه می‌دادیم، ولی این پروژه‌ها مشکلاتی برای ما داشت و سرعت ما کند شد. سیاست‌ها مشکل‌ساز هستند. هدف ما توسعه است و مردم به‌سرعت بالا نیاز دارند. وی تاکید کرد که اگر به ما کمک شده و زیان‌‌‌دهی ما جبران شود، توسعه شبکه زیرساخت ثابت اتفاق خواهد افتاد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند