وبگاه خبری اروپایی «Euractiv»، اخیرا طی گزارشی از ابتکار ایالات‌متحده آمریکا برای ارائه پیشنهادی در مورد آینده حکمرانی فضای‌مجازی به برخی از متحدان خود خبر داد. بر اساس این گزارش، واشنگتن از اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ژاپن، کانادا، بریتانیا و استرالیا دعوت کرده است تا در راه‌‌‌‌اندازی اتحادی جدید برای تصمیم‌گیری در مورد آینده اینترنت و حکمرانی فضای‌مجازی شرکت کنند.

بر اساس اطلاع‌‌‌‌رسانی صورت‌گرفته از سوی اداره کل شبکه‌های ارتباطی، محتوا و فناوری کمیسیون اروپا، این طرح برای توسعه چشم‌‌‌‌اندازی مشترک میان آمریکا و متحدانش در راستای دستیابی به اجماع در آینده حکمرانی اینترنت در نظر گرفته شده است، با این حال بسیاری از افراد و نهادهای دعوت‌شده، هنوز اطلاعات مشخصی از ابعاد مختلف این اتحاد، همچون نحوه عملکرد طرح، ضمانت اجرایی تصمیمات اتخاذ شده، اطمینان از اجرای مصوبات توسط اعضا و نحوه پیوستن دیگر ذی‌نفعان به اتحاد، ندارند.

با این وجود، به‌نظر می‌رسد که این تصمیم آمریکا، نشان‌دهنده تغییر رویکرد این کشور به سمت تدوین و اجرای مجموعه‌‌‌‌ای از قوانین کلی است. این پیشنهاد قرار است در جریان بر‌گزاری نخستین دوره اجلاس‌مجازی دموکراسی که به ابتکار دولت بایدن در تاریخ ۹ و ۱۰ دسامبر سال‌جاری برگزار می‌شود، ارائه شود. به عقیده کارشناسان، علت اصلی این تغییر راهبرد از سوی دولت آمریکا، ظهور گفتمان‌‌‌‌های تازه در مورد حکمرانی اینترنت به‌عنوان ابزاری برای بسط قدرت، توسط چین و روسیه است. علاوه‌بر این، به‌نظر می‌رسد که متولیان حوزه فضای‌مجازی و فناوری در ایالات‌متحده، به این نتیجه رسیده‌‌‌‌اند که چشم‌‌‌‌انداز حکمرانی اینترنت پس از گذشت بیش از دو دهه از ظهور فضای‌مجازی، نیازمند بازنگری و ارزیابی مجدد است. این در حالی است که تحولاتی چون گسترش بازار آنلاین، افزایش تهدیدات سایبری و گسترش چرخه تبادل اطلاعات نامعتبر نیز در این زمینه موثر است.

حکمرانی جهانی اینترنت، به‌واسطه ماهیت فضای‌مجازی، غیرمتمرکز و مبتنی بر همکاری چند ذی‌نفع است. بر اساس پیش‌‌‌‌بینی‌‌‌‌های موجود از نتیجه نشست یادشده، ایجاد استانداردهای بالای حریم خصوصی و امنیت، همکاری در مقررات پلت‌فرم‌ها، یکپارچگی اطلاعات، عدم‌تبعیض، امکان جریان آزاد داده‌ها و هماهنگی در مورد استانداردهای امنیت سایبری، از مهم‌ترین مسائل مورد بحث در طرح جدید خواهد بود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند