با شیوع کرونا و محدودیت‌‌‌هایی که به واسطه آن به‌وجود آمد، سبک زندگی مردم در کل جهان تغییر کرد و ایران نیز از این موضوع‌ مستثنی نبود. استفاده از بسترهای الکترونیکی برای رفع نیازهای خوراک، سلامت، آموزش و حمل‌‌ونقل، مساله‌‌ای بود که با سرعت چشمگیری پیش رفت. در همین راستا، «فرانک ابوالمعصوم» مدیر واحد پایش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی درباره آخرین آمار استفاده از بسترهای‌مجازی برای کسب درآمد، گفت: بر اساس برآوردی که در مرکز انجام شده، اکنون نزدیک به ۳۵۰ هزار کسب‌‌وکار اینترنتی در کشور فعال است که صاحبان آنها با بهره‌بردن از اینترنت به کسب درآمد مشغول هستند. البته این آمار کسب‌‌وکار‌هایی که فقط روی شبکه‌های اجتماعی مشغول فعالیت هستند را شامل نمی‌شود.

ابوالمعصوم با بیان اینکه بر اساس آماری که ما از میزان تراکنش‌‌های خرید اینترنتی داریم، می‌‌توانیم یک چشم‌‌انداز کلی از اینکه افراد چه میزان از نیازها را از طریق خرید اینترنتی تامین می‌کنند داشته باشیم، ادامه‌‌داد: کسب‌‌وکارهای اینترنتی بیشتر در شهرهای بزرگ با استقبال روبه‌رو شده‌‌اند که از جمله آنها می‌توان به استان‌های تهران، فارس، اصفهان، تبریز و خراسان‌رضوی اشاره کرد. مدیر واحد پایش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی افزود: اکنون ضریب نفود اینترنت در کشور ۱۱۲‌درصد است و ۹۴ میلیون کاربر اینترنت داریم.

 ابوالمعصوم تاکید کرد: با توجه به اینکه ضریب نفود شبکه‌های اجتماعی ۷۵‌درصد است و ۵۴ میلیون کاربر شبکه اجتماعی داریم، تقریبا می‌توان گفت به همین میزان دسترسی به تلفن‌همراه هوشمند وجود دارد. مدیر واحد پایش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تصریح‌‌کرد: آمارها نشان می‌دهد با شیوع کرونا افراد اقبال بیشتری به خرده‌‌فروشی و خریدهای سوپرمارکتی دارند و نیازمندی‌‌های خرد افراد بیشتر از قبل توسط خرید اینترنتی تامین می‌شود. ابوالمعصوم گفت: پیش از این افرادی که برای تامین نیازهای خود از بستر اینترنت استفاده می‌کردند، قشر خاصی بودند و بیشتر خریدهای اینترنتی در حوزه خریدهای سوپرمارکتی و نیازهای خرد اولیه نبود، اما طبق آمار جهانی و آماری که در کشور خودمان وجود دارد، اکنون افراد به این سمت حرکت کرده‌‌اند که مایحتاج روزانه خود را از طریق اینترنت تامین کنند.  وی درباره رویکردی که کسب‌‌وکارهای سنتی در مقابل این تغییرات در پیش گرفتند، گفت: شدت‌گرفتن شیوع کرونا و محدویت‌‌‌های ایجاد‌شده به‌واسطه آن، باعث شد کسب‌‌وکارهای سنتی دنبال راه جایگزین برای فروش باشند و تجارت الکترونیکی راهکار مناسبی برای این قشر بود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند