سیدعلی یزدی‌‌خواه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد روند بررسی طرح حمایت از کاربران در فضای‌مجازی گفت: این طرح مجلس در راستای حفظ و حمایت از حقوق کاربران در فضای‌مجازی یک اقدام حداقلی بوده که فرآیند قانونی آن در حال طی شدن است و امیدواریم تا قبل از نوروز ۱۴۰۱ به پایان برسد.

وی تصریح کرد: آنچه در پیش‌‌نویس اولیه این طرح آمده بود در جریان فعالیت کمیسیون مشترک طرح حمایت از کاربران در فضای‌مجازی تغییرات عمده‌‌ای در آن اعمال خواهد شد. کما اینکه پیشنهاد ما این است که تعداد ۳۷ماده‌‌ای که در این طرح آمده است را کاهش دهیم و پیگیری برخی از موضوعات آن را نیز در قالب دستورالعمل به قوه مجریه واگذار کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: البته هنوز اتفاقی در رابطه با این طرح نیفتاده است و تنها کمیسیون مشترک برای بررسی آن ایجاد شده و هیات‌رئیسه آن مشخص شده است و از امروز بررسی آن در جلسات این کمیسیون آغاز خواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی‌ ادامه داد: اینکه هنوز برخی افراد این‌گونه القا می‌کنند که هدف از پیشنهاد این طرح فیلترینگ و محدودسازی فضای‌مجازی است، در راستای اقدامات بدخواهانه دشمنان بیرونی برای مردم این کشور است، ضمن اینکه از این واضح‌‌تر نمی‌‌توان گفت که رئیس مجلس و اعضای کمیسیون فرهنگی در مصاحبه‌‌هایی بر این مهم تاکید کرده‌‌اند که ما به‌دنبال فیلترینگ فضای‌مجازی نیستیم.

همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اعلام کرده است فیلترینگ در برنامه‌های این وزارتخانه جایی ندارد.

وی افزود: ما به‌دنبال تسهیل فعالیت‌‌ها در فضای‌مجازی هستیم و معتقدیم اداره این فضا به چندین قانون نیاز دارد، کما اینکه هم‌‌اکنون در حوزه رمزارزها هیچ‌گونه مستندی در کشور وجود ندارد یا برای اینترنت اشیا که در حال توسعه‌یافتن است هیچ چارچوب و دستورالعملی نداریم یا برای حوزه‌های درمانی و آموزشی در اپلیکیشن‌‌‌هایی که به بازار آمده باید ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مورد توجه قرار گیرند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: بی‌‌تردید فضای‌مجازی حوزه گسترده‌‌ای دارد و امیدواریم که دولت برای ساماندهی این فضا لایحه مکمل ارائه دهد تا با همکاری مجلس و دولت بتوان قانون جامعی برای این حوزه تصویب کرد.

نایب‌رئیس اول کمیسیون مشترک طرح حمایت از کاربران در فضای‌مجازی تاکید کرد: ما در جریان بررسی این طرح در کمیسیون مشترک از مسوولان و اتحادیه‌های مربوطه، متخصصان امر و صنوفی که در این حوزه اشتغال دارند، دعوت می‌کنیم که در نشست‌‌های این کمیسیون حضور پیدا کرده و به ارائه پیشنهاد بپردازند، بنابراین مردم نه‌تنها نباید نگرانی در این مورد داشته باشند بلکه باید خوشحال باشند که ما به‌دنبال ارزان‌‌سازی هستیم. ضمن اینکه آنها مختار هستند در هرکدام از پلت‌فرم‌‌های داخلی یا خارجی که تمایل دارند، فعال باشند، اما ما می‌‌توانیم قیمت پلت‌فرم‌‌های داخلی را پایین آورده و از اینترنت بین‌‌المللی استفاده نکنیم که این اقدام به کاهش چشمگیر هزینه‌های آنها منتهی می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند