عیسی زارع‌پور دیروز در حاشیه بازدید از کنفرانس «ظرفیت شبکه ملی اطلاعات، ‌توسعه پایدار زیرساخت‌ها»، با بیان اینکه شبکه ملی به معنای قطع دسترسی به شبکه جهانی نیست، اظهار کرد: شبکه ملی اطلاعات به این معناست که ما در داخل کشور یک شبکه پرظرفیت داشته باشیم که وقتی می‌خواهیم به ارتباطات بین‌الملل هم مرتبط شویم، حداکثر ظرفیت به‌کمک ‌آید و مردم تجربه کاربری خوبی داشته باشند. ازجمله اینکه برنامه ما در وزارت ارتباطات این است که در چهار سال آینده، به تک‌تک خانه‌های مردم، فیبرنوری ببریم و پروژه فیبر در منزل را اجرا کنیم که مردم سرعت‌های چندگیگی را تجربه کنند. وی‌ درباره نقش بخش‌خصوصی در ظرفیت‌های شبکه ملی اطلاعات توضیح داد: ما ظرفیت‌های بسیار خوبی در تولید محصولات مرتبط با حوزه ارتباطات در کشور داریم. از تجهیزاتی مثل مودم گرفته تا تجهیزات شبکه انتقال، انواع سوئیچ‌های مخابراتی و نوری، تجهیزات لایه‌های مختلف تا راه‌اندازی دیتاسنتر، ظرفیت زیادی در کشور وجود دارد که می‌توان برای توسعه شبکه ملی اطلاعات و افزایش افزایش کیفیت ارتباطات استفاده کرد. او ادامه داد: محصولات ما هیچ نقصی نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی ندارند و ما امکان صادرات این محصولات را به خارج از کشور هم داریم که باید برنامه‌ریزی‌های مناسبی توسط دستگاه‌های متوالی ازجمله وزارتخانه‌های ارتباطات، صمت و اقتصاد صورت گیرد که ما شاهد حضور محصولات ایرانی در بازار خارجی باشیم. البته همین الان هم در بعضی از کشورهای همسایه از این محصولات استفاده می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: شبکه ملی اطلاعات یک طرح بزرگ است که بخش‌‌هایی از آن در هشت سال گذشته انجام شده اما اگر بخواهیم ابلاغیات شورای‌عالی فضای‌مجازی درباره شبکه ملی اطلاعات و مصوبه سال گذشته شورا درباره طرح کلان شبکه ملی اطلاعات که ۵۳ کلان‌پروژه تعریف شده و حدود هفت پروژه در حوزه وزارت ارتباطات است را مبنا قرار دهیم، شاید نزدیک به ۳۵ تا ۴۰‌درصد پیشرفت داشته باشد. اینجا افق را سال ۱۴۰۴ گذاشتند و ما تلاشمان این است که ظرف دو تا حداکثر سه سال آینده، شبکه ملی اطلاعات را به‌شکل کامل محقق کنیم. زارع‌پور با بیان اینکه پروژه فیبر‌نوری به منازل، یک کار سخت و پیچیده است، افزود: مخصوصا در شهرهای بزرگ کنده‌کاری و رساندن فیبر به همه نقاط کار سختی است؛ اما نیاز به یک عزم ملی دارد که من آن را در دولت سیزدهم می‌بینم.  وی افزود: همه تجهیزات شبکه ملی اطلاعات در داخل کشور وجود دارد، ما فیبر نوری را هم از خارج از کشور وارد می‌کردیم اما حالا در کشور تولید و حتی به خارج صادر می‌شود، اما ما مشکل خودناباوری داریم. مخصوصا به لایه‌های مدیریتی توصیه می‌شود که این نمایشگاه‌ها و کارخانه‌ها را ببینند که جوانان ما می‌توانند آینده درخشانی برایمان در این حوزه رقم بزنند.

   طرح صیانت نقاط چالش‌برانگیزی دارد

وی‌ با اشاره به بررسی طرح حمایت از کاربران‌مجازی در مجلس، بیان کرد: ما یک نماینده معرفی کردیم و حضور فعالی برای ارتقا این طرح خواهیم داشت. البته هنوز چیزی مکتوب نشده و طبق مصوبه مجلس قرار است کارگروه ویژه‌ای از نمایندگان کمیسیون‌های مختلف تشکیل شود تا برای دغدغه نمایندگان طرحی تهیه و پیش‌نویس اولیه را تکمیل کنند، زیرا ما معتقدیم این طرح علاوه بر نقاط قوت، نقاط چالش‌برانگیزی دارد که حتما باید به آنها توجه شود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: ما نظرات جدی نسبت به این طرح داریم و با توجه به فضای همراهی و نخبگانی که در مجلس وجود دارد و با همکاری نمایندگان می‌توانیم در عین حال که فضای‌مجازی را نظام‌مندتر و قانونمندتر از گذشته می‌کنیم، از این فرصت برای پیشرفت کشور به‌صورت حداکثری استفاده کنیم. فناوری اطلاعات برای کشور یک فرصت است و ما می‌توانیم‌ از این ابراز برای ارتقای کارآمدی و بهتر‌کردن زندگی مردم استفاده کنیم و نگاه دولت سیزدهم هم این است که از این فرصت حداکثر استفاده را ببرد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود در این رویداد، درباره حضور در شبکه‌های اجتماعی گفت: من از پیام‌رسان‌ها استفاده می‌کنم، اما وزیر جمهوری اسلامی ایران هستم و باید خط‌قرمزها را رعایت کنم. تصمیم‌گیری درباره فیلتر‌شدن و نشدن پلت‌فرم‌ها هم یک کارگروه دارد و ما یک عضو از این کارگروه هستیم و تصمیم‌گیری با ما نیست. البته نگاه دولت سیزدهم این است که از این پلت‌فرم‌ها و ظرفیت‌‌هایی که فناوری برای بهتر‌شدن زندگی مردم فراهم کرده، حداکثر استفاده را بکنیم و به هیچ‌وجه نگاهمان مسدودسازی نیست، اما این فضا باید قانونمند شود، زیرا تمام زندگی مردم از آموزش و اقتصاد و اشتغال در این فضا شکل گرفته و حتما و قطعا باید این فضا شفاف و نظام‌مند شود و حقوق مردم حفظ شود. زارع‌پور با اشاره به توسعه پلت‌فرم‌های بومی و حضور آن در کشورهای دیگر بیان کرد: ما همین حالا هم ظرفیت‌های خوب و پلت‌فرم‌های بومی داریم که اغلب مردم از آنها استفاده می‌کنند و این نشان می‌دهد که ما توان و ظرفیتش را داریم. درحالی که در کشورهای همسایه و حتی اتحادیه اروپا گرفتارند که با پلت‌فرم‌های بین‌المللی که قواعد حاکمیتی کشورها را رعایت نمی‌کنند، چه برخوردی کنند و اکنون وارد فاز رگولیشن شدند و جریمه وضع می‌کنند و تازه به این فکر افتاده‌اند که پلت‌فرم‌های بومی داشته باشند. ما در ایران اعلام آمادگی کردیم که می‌توانیم ظرفیت‌هایمان‌ را در اختیار کشورهای دوست و همسایه قرار دهیم که مورد استقبال هم واقع شده، اما یک مسیر کوتاه‌مدت نیست و نیاز به مذاکره و پیگیری دارد و زیرساخت‌های حقوقی‌اش باید در آن کشورها فراهم شود، اما این امید هست که پلت‌فرم‌های ایرانی در منطقه فعال شود.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند