ویلیام شاتنر بازیگر، نویسنده و نوازنده کانادایی است. او بیش از هر چیز به‌خاطر ایفای نقش کاپیتان جیمز کرک در مجموعه تلویزیونی پیشتازان فضا مشهور است. او پس از این سفر، مسن‌ترین فردی که به فضا رفته، خواهد شد. کارشناسان پشتیبان این اموریت اعلام کردند موشک نیوشپرد آماده و بدون مشکل است و تنها نکته‌ای که سبب تعویق این ماموریت شده آب‌وهوا است.

 بنابر گزارش ورج این پرواز روز ۱۳ اکتبر و در ساعت۹:۳۰صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (ساعت ۱۷ روز چهارشنبه به‌وقت تهران) انجام خواهد شد.

طی این ماموریت علاوه بر شاتنر «کریس بوشویزن» مهندس سابق ناسا و بنیانگذار شرکت ماهواره‌ای Planet Labs و «گلن د ورایس» بنیانگذار شرکت نرم‌افزاری Medidata و معاون رئیس علوم‌زیستی یک شرکت نرم‌افزاری فرانسوی و «آدری پاورز» معاون رئیس این ماموریت از شرکت بلواوریجین حضور خواهند داشت. این دومین پرواز سرنشین‌دار این شرکت خواهد بود. ۲۰ ژوئیه نیز «جف بزوس» به‌همراه «والی فانک» ۸۲ ساله به‌عنوان مسن‌ترین فضانورد، اولیور دیمن ۱۸‌ساله به‌عنوان جوان‌ترین مسافر فضا و مارک بزوس برادرش با موشک نیوشپرد شرکت بلواوریجین به فضا رفتند و پس از دقایقی ماندن در گرانش صفر به زمین بازگشتند. شاتنر پیشتر طی یک مصاحبه گفته بود: من هیجان‌زده و مضطرب و کمی عصبی‌ام و کمی هم در مورد این ماجراجویی جدید می‌ترسم.

همه اینها در حالی است که پیشتر کارمندان این شرکت طی یک نامه‌ای سرگشاده نگرانی خود درباره ‌ایمنی سیستم پرتاب «نیوشپرد» را اعلام کرده بودند. چندی پیش یک نامه سرگشاده که توسط ۲۱ کارمند سابق و فعلی شرکت بلواوریجین نوشته شده بود، منتشر شد و طی آن این افراد جف بزوس و شرکت او را به عدم‌توجه به ‌ایمنی موشک و تنها توجه به پیروزی در رقابت فضایی با دیگر میلیاردرها متهم کرده‌ بودند.

الکساندرا آبرامز، رئیس سابق ارتباطات کارکنان شرکت بلواوریجین که این نامه را با مشورت کارمندان سابق و فعلی این شرکت نوشته بود گفت: جف بزوس رقابت با دیگر میلیاردرها و پیشرفت در این زمینه را به نگرانی‌های کارمندان درباره ‌ایمنی موشک نیوشپرد که سبب کندتر شدن برنامه پرتاب آن می‌شد، ترجیح داده است.

در این بیانیه آمده است که نگرانی‌های کارکنان در مورد‌ایمنی موشک نادیده گرفته شده است زیرا این میلیاردر تنها به فکر رقابت با ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌ایکس و ریچارد برانسون بنیانگذار ویرجین گلکتیک بوده است. در این نامه آمده است که بسیاری از کارکنان فعلی و سابق این شرکت از پرواز با وسیله پرتاب شرکت بلواوریجین احساس امنیت نمی‌کنند، زیرا معتقدند در این شرکت اقدامات ‌ایمنی مناسب و لازم صورت نگرفته است.

تاکنون نیوشپرد ۱۵ سفر بدون سرنشین و یک سفر با حضور خدمه را با موفقیت انجام داده است. این موشک مجهز به یک سیستم اضطرار است که در صورت لزوم می‌تواند کپسول حامل خدمه را از موشک دارای اختلال دور کند. علاوه بر این موارد نحوه رفتار مسوولان این شرکت با کارمندان نیز مورد انتقاد قرار گرفته و در این نامه آنها بسیاری از مدیران را متهم به تحقیر زنان کارمند این شرکت کرده‌اند. CNBC در‌ماه اوت گزارش داد که حداقل ۱۷‌مهندس و مدیر شرکت بلواوریجین تابستان امسال آنجا را ترک کرده‌اند و بسیاری از آنها این کار را یک هفته پس از پرواز فضایی جف بزوس انجام داده‌اند، اما دلایل رفتن آنها مشخص نیست.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند