جف بزوس بلواوریجین را در سال ۲۰۰۰ میلادی تاسیس کرد و در ‌ماه جولای سال‌جاری میلادی همراه یک موشک نیوشپارد به مرز فضا سفر کرد. از زمان انجام سفر تاکنون این شرکت بلیت‌هایی برای سفرهای آتی را می‌فروشد و قرار شده ۴مسافر در ۱۲ اکتبر را به فضا ببرد‌ اما در نامه کارمندان بلواوریجین اشاره شده مدیریت شرکت پیشرفت برای جف بزوس را به نگرانی‌های آنان درباره ‌ایمنی موشک ترجیح داده و تاریخ پرتاب آن را تسریع کرده است.

فقط نام یکی از نویسندگان این نامه مشخص است. وی آلکساندرا آبرامز نام دارد و قبلا رئیس ارتباطات کارمندان بلواوریجین بوده است. او این نامه را در وب‌سایت Lioness منتشر کرده است. البته به گفته او ۲۰ کارمند فعلی و سابق این شرکت در نوشتن نامه با او همکاری کرده‌اند. نام هیچ‌یک از دیگر نویسندگان نامه مشخص نیست اما شبکه خبری سی‌بی‌اس‌نیوز با ۵ نفر از آنان گفت‌وگو کرده است. در این نامه همچنین به فرهنگ تبعیض جنسیتی، آزار، عدم‌تحمل هرگونه نظر مخالف در بلواوریجین نیز اشاره شده است.

موشک نیوشپارد تاکنون ۱۵ بار بدون سرنشین و یک‌بار نیز با سرنشین به فضا پرتاب شده است. در سفر سرنشین‌دار این موشک جف بزوس نیز حضور داشت. نیوشپارد مجهز به یک سیستم اضطراری است که می‌تواند در صورت اختلال در عملکرد موشک، کپسول حامل سرنشینان را از آن جدا کند.

اما در این نامه آمده است: به‌عقیده یکی از مهندسان نویسنده این نامه، بلواوریجین خوش‌شانس بوده که تاکنون اتفاقی رخ نداده است. بسیاری از نویسندگان این نامه حاضر نیستند با موشک بلواوریجین پرواز کنند. این در حالی است که پیش از این در یک گزارش خبری فاش شد ۱۷ مهندس و مدیر ارشد بلواوریجین این شرکت را ترک کرده‌اند. بسیاری از آنها نیز پس از سفر بزوس به مرز فضا شغل خود در این شرکت را رها کردند. دلیل آنها از این اقدام هنوز کاملا واضح نیست.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند