فیس‌بوک از افزودن یک قسمت جدید به سیستم کابل زیر‌آبی خود موسوم به «۲Africa» خبر داد که برای اولین‌بار در‌ماه مه ۲۰۲۰ با برنامه‌های اولیه برای گسترش ۳۷ هزار کیلومتری در کف اقیانوس اعلام شد.

طبق اعلام فیس‌بوک، این کابل که ۲۳ کشور آفریقا، خاورمیانه و اروپا را به‌هم متصل می‌کند، اکنون انتظار می‌رود با افزودن این قسمت جدید به ۴۵ هزار کیلومتر برسد که تا هند و پاکستان گسترش یابد. پروژه‌«۲Africa» که با همکاری تعدادی از شرکت‌های مخابراتی جهانی توسعه یافته است، بخشی از هدف بزرگ‌تر فیس‌بوک برای ایجاد «اکوسیستم اینترنتی باز و فراگیر» و «دسترسی به اینترنت سریع‌تر» است.

این کابل جدید ظرفیت و قابلیت اطمینان زیادی را برای مردم در قاره آفریقا به‌ارمغان می‌آورد، جایی‌که تقریبا یک‌چهارم از ۳/ ۱میلیارد نفر آن به اینترنت متصل هستند.

این کابل به‌گونه‌ای طراحی شده بود که برای ۲/ ۱میلیارد نفر دسترسی اینترنت فراهم کند، اما این بخش جدید، خدمات‌رسانی را به ۳ میلیارد نفر یا حدود ۳۶‌درصد از جمعیت جهان ممکن می‌کند.

مهندسان برای تحقق این امر این کابل را طوری طراحی کرده‌اند که امکان افزایش ۵۰‌درصدی عمق دفن زیر بستر دریا را فراهم کرده و حداکثر افزونگی و در دسترس بودن را تضمین می‌کند. علاوه بر این، این کابل به‌گونه‌ای مستقر می‌شود تا از چالشی‌ترین مکان‌های زیر دریا دور باشد.

چند هفته پیش نیز‌ «گوگل» استقرار کابل اینترنت زیر دریایی «گریس هاپر» (Grace Hopper) را به‌طول ۶۲۷۶ کیلومتر به پایان رساند که گستره وسیع اقیانوس اطلس را از نیویورک تا انگلیس و اسپانیا می‌پیماید.

اما این دو غول فناوری چگونه هزاران کیلومتر کابل را برای انتقال اینترنت در سراسر جهان مستقر می‌کنند؟ برای این کابل‌کشی‌ها زیر دریا چه چیزی لازم است؟

بر اساس گزارش پایگاه «بیزنس‌اینسایدر»، شرکت‌ها ابتدا باید مسیری را برنامه‌ریزی کنند که این کابل که ضخامت آن به‌اندازه یک شلنگ است، با تکمیل بررسی‌های آب و هوایی و ژئوفیزیکی در طول این مسیر پیش‌بینی شده کشیده شود؛ این کار می‌تواند تا یک سال به طول انجامد. آنها از کشتی‌های مجهز به «سونار» (ناوبری و فاصله‌یابی با استفاده از امواج صوتی) برای نقشه‌برداری از کف دریا استفاده می‌کنند و خطراتی از جمله جریان زیاد آب، رانش زمین زیر آب و بمب‌ها یا مین‌های منفجر‌نشده را بررسی می‌کنند.

چالش دیگر چنین پروژه‌هایی، ساخت این کابل‌های فیبر نوری است. فیبرهای نوری برای هدایت و رسانایی الکتریسیته در یک پوشش مسی پیچیده می‌شوند، اما به‌عنوان مثال کابل فیس‌بوک از آلومینیوم ساخته شده است تا هم هزینه‌های تولید آن کاهش یابد و هم پیوندهای طولانی‌تری را امکان‌پذیر کند. آنها پس از ترسیم مسیر، از یک کشتی مخصوص برای کابل‌کشی که مجهز به یک دستگاه حفاری زیر آب است، در امتداد بستر دریا استفاده می‌کنند تا کابل را در بستر دریا جا دهد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند