افزون بر این‌ تولیدکنندگان باید در زمینه استانداردهای فناوری‌های شارژ سریع نیز با یکدیگر همکاری کنند و اطلاعات کاملی را در اختیار مشتریان محصولات خود قرار دهند. بر اساس این طرح، مشتریان می‌توانند دستگاه‌های جدید خود را بدون شارژر و پرداخت هزینه آن خریداری کنند.

تیری برتون، کمیسیونر اتحادیه اروپا می‌گوید که طرح مذکور، تنها شامل محصولاتی می‌شود که از شارژ سیمی و نه بدون‌سیم، استفاده می‌کنند. وی اعلام کرد که ظرفیت‌های زیادی برای نوآوری و توسعه فناوری شارژ وایرلس وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون اروپا در این‌خصوص عنوان کرد که الزام استفاده از درگاه USB-C تنها برای دستگاه‌هایی است که از کابل برای شارژ بهره می‌برند، بنابراین اگر دستگاهی کاملا وایرلس شارژ می‌شود، همانند آی‌فون بدون درگاه اپل که قرار است در آینده عرضه شود، نیازی به‌رعایت این الزام و استاندارد نخواهد داشت.

اگرچه هنوز این طرح به‌قانون تبدیل نشده و نیازمند تصویب پارلمان اروپاست، اما در صورت تحقق این امر، تولیدکنندگان ۲۴‌ماه وقت خواهند داشت تا محصولات خود را منطبق با این قانون تولید کنند.

طبق بررسی‌های اتحادیه اروپا، تا سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۲۹‌درصد از شارژرهای فروخته‌شده در اتحادیه اروپا از استاندارد USB-C  برخوردار و ۲۱‌درصد نیز به‌درگاه لایتنینگ مجهز بودند. همچنین نیمی‌ از این شارژها نیز با استاندارد میکروUSB  قدیمی‌عرضه شدند‌ اما اخیرا و با توجه به‌تصمیم بسیاری از تولیدکنندگان برای استفاده از درگاه USB-C در محصولاتشان، کفه ترازو به‌سمت این استاندارد سنگینی بیشتری خواهد کرد.

اولین تلاش‌ها برای رسیدن به‌یک استاندارد شارژ واحد در میان دستگاه‌های هوشمند به‌سال ۲۰۰۹ برمی‌گردد؛ زمانی که اپل، سامسونگ، هوآوی و نوکیا طی توافقی داوطلبانه اعلام کردند که از یک استاندارد مشترک در محصولات خود استفاده خواهند کرد‌ اما با گذشت چند سال، این صنعت به‌استفاده از میکرو USB روی آورد و اخیرا نیز استفاده از USB-C در دستور کار تولیدکنندگان قرار گرفت.

شرکت اپل نیز که بیش از سایر شرکت‌ها، تحت‌تاثیر این قانون جدید قرار گرفت، ضمن مخالفت با این طرح، عنوان کرد این سیاست نگران‌کننده است چراکه این قوانین  سختگیرانه در اجباری‌شدن استفاده از یک نوع درگاه، به‌جای ترغیب و تشویق نوآوری، باعث خفه‌کردن و سرکوب آن خواهد شد.

این شرکت پیشتر نیز اعلام کرد که با اجرایی‌شدن این طرح و عدم‌سازگاری درگاه‌های لایتنینگ با استاندارد جهان، زباله‌های الکترونیکی بیشتری از طریق دور ریختن این کابل‌ها و شارژرها به‌وجود خواهد آمد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند