یکی از وعده‌‌‌هایی که طی سال‌های گذشته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات داده شده بود، تبدیل اینترنت ثابت حجمی به غیرحجمی با مصرف منصفانه بود. با انتشار مصوبه جدید سرویس‌‌‌های پرسرعت غیرحجمی و البته مبتنی بر مصرف منصفانه که درواقع سقف این حجم از سوی هریک از ارائه‌‌‌دهندگان خدمات اینترنت تعیین می‌‌‌شد، شرکت‌ها موظفند جزئیات مصرف منصفانه خود را به اطلاع مشترکان برسانند.

تلاش برای کاهش قیمت اینترنت در ایران در شرایطی است که کارشناسان عقیده دارند، اکنون بحث فروش پهن‌‌‌باند در برخی کشورها به سمت رایگان شدن می‌رود و هزینه دسترسی به پهنای باند اینترنت در اکثر کشورها در حال کاهش است. درآمد اپراتورها هم در دنیا به سمتی می‌رود که بر اساس ارائه‌‌ خدمات حاصل شده باشد، نه فروش پهنای باند، به همین دلیل بود که ارائه اینترنت از حجم به سرعت تغییر یافت. خدمت اینترنت پرسرعت ثابت، با فناوری‌‌‌های مختلفی مانند ADSL، VDSL، FTTH و TD-LTE ارائه می‌شود.

 بر اساس مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، میزان ترافیک تعریف‌‌‌شده یا حجم، برای سرویس‌‌‌ها از سوی اپراتور اختیاری است و تحت عنوان آستانه مصرف منصفانه (FUP) تعیین می‌شود. همچنین در قراردادهای با دوره زمانی بیش از یک ماه، اپراتور در زمان عقد قرارداد، نحوه دسترسی مشترک به حجم ترافیک سرویس (کل حجم به صورت یک‌جا در ابتدای دوره یا با تقسیم‌‌‌بندی ماهانه) را به مشترک اطلاع‌‌‌رسانی می‌کند.  در صورتی که میزان ترافیک سرویس مشترک، تا سقف آستانه استفاده منصفانه ماهانه به پایان برسد، بر اساس مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتور باید سرعت کاربر را تا حداقل سرعت ۱۲۸کیلوبیت‌‌‌برثانیه کاهش دهد. همچنین مشترک می‌تواند با خرید حجم ترافیک اضافه تا پایان مدت قرارداد از سرویس خود با سرعت خریداری‌‌‌شده، استفاده کند. اپراتور موظف است حجم اضافه خریداری‌شده مشترک را به ماه‌‌‌های بعد و در طول مدت قرارداد انتقال دهد.

سقف تعرفه هر گیگابایت ترافیک بین‌الملل (سایت‌‌‌ها و اپلیکیشن‌‌‌هایی که روی سرور خارجی فعال هستند)، ۲۰هزار ریال تعیین شده که بر اساس مصوبه ۲۵۱ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ارائه‌‌‌دهنده خدمت موظف است سقف تعرفه ترافیک داخلی (سایت‌‌‌ها و اپلیکیشن‌‌‌هایی را که روی سرورهای داخلی اجرا شده‌‌‌اند) را ۵۰درصد سقف تعرفه ترافیک بین‌الملل محاسبه کند. کاربران می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی icip.ito.gov.ir و انتخاب بخش فهرست تعرفه ترجیحی، سایت‌‌‌هایی را که ترافیک آنها داخلی و به صورت نیم‌‌‌بها محاسبه می‌شود، مشاهده کنند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند