اما به‌نظر آنچه شاهدش بودیم، فقط نوک کوه یخ بوده است، چراکه آمازون در اقدامی‌ تازه‌ بیش از ۶۰۰ برند چینی را از بیش از ۳‌هزار اکانت فروش در وب‌سایت خود به‌طور دائم حذف کرده است.

سخنگوی آمازون علت این اقدام را نقض آگاهانه، مکرر و بارز سیاست‌های این شرکت به‌ویژه سیاست‌های مربوط به‌انتشار نظرات و بررسی‌های محصولات عنوان کرده است. تلاش‌های آمازون برای شناسایی و پیگیری بررسی‌های جعلی در وب‌سایت این شرکت و به‌دنبال آن، حذف فروشندگان متخلف از ‌ماه ژوئن امسال آغاز شد.

زمانی که وال‌استریت‌ژورنال طی گزارشی مدعی شد که برخی از شرکت‌ها و فروشندگان چینی از جمله RavRover، برای افرادی که بررسی‌های جعلی را برای محصولات این شرکت ثبت می‌کردند، کارت هدیه ارسال می‌کرد. اما چنین فعالیت‌هایی از سال ۲۰۱۶ در آمازون ممنوع اعلام شد و هرگونه تلاش برای انتشار مطالب و بررسی‌های جعلی تخلف محسوب می‌شد. بر اساس شواهد، شرکت‌ها از روش‌های مختلفی برای تشویق و ترغیب کاربران به‌درج مطالب و بررسی‌های جعلی بهره می‌گیرند. برای مثال، زمانی که کاربری نسبت به‌ثبت یک بررسی و نظر بد و خلاف انتظار نسبت به‌یک محصول اقدام می‌کند، فروشندگان پیشنهادهایی همچون ارسال و اعطای یک محصول به‌صورت رایگان یا عودت وجه‌کالا را در ازای حذف مطلب ثبت‌شده به‌وی پیشنهاد می‌دهند. هنوز مشخص نیست که چه شرکت‌ها و برندهای چینی دیگر تحت‌الشعاع اقدام اخیرا آمازون در مقابله با نظرات و بررسی‌های جعلی قرار خواهند گرفت. البته شاید برخی از این شرکت‌ها هم بتوانند از زیر تیغ این شرکت عبور کرده و جان سالم به‌در ببرند. اما در این میان، Aukey یکی از معروف‌ترین برندهای حذف‌شده به‌شمار می‌رود که فعالیت آن از‌ماه مه امسال در وب‌سایت آمازون ممنوع شد. با این حال، این شرکت از ‌ماه ژوئیه، فروش ایربادهای خود را تحت یک برند دیگر آغاز کرد و حتی اکنون می‌تواند یک جفت از این ایرباد را از وب‌سایت آمازون خریداری کرد. چند برند دیگر همانند Choetech و RavPower نیز برخی از محصولات خود را بدین شیوه به‌فروش می‌رسانند. در اوایل‌ماه ژوئیه امسال، شرکت چینی Shenzhen Youkeshu Technology که با نام YKS نیز شناخته می‌شود، در گفت‌وگو با South ChinaMorningPost اعلام کرد که آمازون بیش از ۳۶۰ فروشگاه آنلاین این شرکت را بسته و بیش از ۲۰ میلیون دلار دارایی این شرکت نیز مسدود شده است. آمازون نیز در واکنش به‌این گزارش اعلام کرد: آمازون سخت تلاش می‌کند تا یک تجربه عالی را در فروشگاه خود برای مشتریان فراهم کند تا بتوانند با اطمینان خرید کنند و فروشندگان نیز این فرصت را داشته باشند تا کسب‌وکار خود را از طریق رقابتی سالم توسعه دهند. مشتریان برای انتخاب‌های خرید آگاهانه خود، صحت و درستی بررسی محصولات را مد‌نظر قرار می‌دهند و ما سیاست‌های واضحی را برای بررسی‌کنندگان و فروشندگان داریم که هرگونه سوءاستفاده را ممنوع می‌داند. ما در برابر کسانی که این سیاست‌ها را نقض کنند، فارغ از موقعیت جغرافیایی آنها، تصمیماتی همچون تعلیق، ممنوعیت و اقدام قانونی را لحاظ می‌کنیم.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند