وزارت دادگستری کره‌جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد تصمیم برای دادن آزادی مشروط به لی جائه یونگ نتیجه بازبینی کامل عوامل مختلف از جمله احساسات عمومی و رفتار خوب وی در زندان بوده است. لی جائه یونگ ۵۳ ساله که در زمینه پرداخت رشوه به دوست پارک گئون هی، رئیس‌جمهور سابق کره‌جنوبی متهم شناخته شد، ۱۸ ماه از مجازات ۳۰ ماه زندان خود را سپری کرده است. وی در ابتدا یک سال از پنج سال مجازات حبس را از آگوست سال ۲۰۱۷ تحمل کرده بود که بعدا معلق شد. سپس تصمیم دادگاه تغییر کرد و در حالی که مدت محکومیت حبس وی کاهش داده شد، اما در ژانویه امسال دوباره به زندان بازگشت. حمایت از آزادی مشروط وی از نظر سیاسی و عمومی و از سوی جامعه تجاری در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به عدم اتخاذ تصمیمات استراتژیک در این غول فناوری کره‌ای سامسونگ رشد کرده است.

اگرچه اداره روزمره بزرگ‌ترین سازنده تراشه حافظه و تولیدکننده تلفن هوشمند جهان در غیاب وارث این شرکت دچار اختلال نشده، اما منابع این شرکت می‌گویند تصمیمات درباره سرمایه‌گذاری‌های مهم و پروژه‌های ادغام و خرید باید توسط لی گرفته شوند. به ویژه تصمیم درباره مکان کارخانه آمریکایی ۱۷ میلیارد دلاری برای تولید تراشه‌های پیشرفته در انتظار بازگشت وی مانده است در حالی که کمبود جهانی تراشه وجود دارد و رقیبانی مانند شرکت‌های TSMC و اینتل سرمایه‌گذاری‌های بزرگی انجام می‌دهند. فدراسیون صنایع کره که یک گروه لابی کسب و کار بزرگ است، در بیانیه‌ای از تصمیم برای اعطای آزادی مشروط به لی استقبال کرد. بازگشت لی به کار باید مورد موافقت وزیر دادگستری قرار گیرد؛ زیرا طبق قانون، کار کردن افراد با محکومیت‌های خاص برای شرکت‌های مرتبط با محکومیت‌های مذکور به مدت پنج سال ممنوع است. به گفته کارشناسان حقوقی، لی احتمالا این موافقت را دریافت می‌کند، زیرا میزان مبلغ اختلاس شده تقریبا بازپرداخت شده است.

بزرگ‌ترین شرکت‌های کره‌جنوبی همچنان توسط خانواده‌های موسس آنها اداره می‌شوند و سابقه نداشته است که کنترل آنها به افراد بیرون از خانواده سپرده شود حتی هنگامی که یک عضو ارشد خانواده زندانی شده است. در حالی که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حدود ۷۰ درصد از آزادی مشروط لی حمایت می‌کنند، اما بسیاری از گروه‌های مدنی مخالف بوده و دولت کره‌جنوبی را به دلیل نارضایتی از فساد در میان نخبگان سیاسی و تجاری به ریاکاری متهم می‌کنند. بر اساس گزارش رویترز، مشکلات حقوقی لی تنها به رشوه محدود نیست. وی همچنین به اتهام کلاه‌برداری و دستکاری قیمت سهام در ارتباط با ادغام دو شرکت سامسونگ در سال ۲۰۱۵، تحت محاکمه است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند