ریچارد هولند، مدیر امنیت اطلاعات شرکت اطلاعات تهدید سایبری «دیجیتال شادو» در این باره گفت: مجرمان خبره‌تر درحال استفاده از مونرو هستند. مونرو در سال ۲۰۱۴ توسط کنسرسیومی از طراحان ایجاد شد که بسیاری از آنها ترجیح دادند ناشناس بمانند. حریم خصوصی و ناشناسی مهم‌ترین جنبه‌های این ارز دیجیتالی هستند. توکن حریم خصوصی که در بلاک‌چین مونرو فعالیت می‌کند عملا جزئیات همه مبادلات را مخفی می‌کند. هویت ارسال‌کننده و گیرنده و همچنین میزان مبادله پنهان می‌ماند.

به گفته مارک گرنز، رئیس شرکت دیجیتال مینت، اگرچه بیت‌کوین همچنان از سوی باج‌گیران سایبری درخواست می‌شود اما مجرمان بیشتری برای دریافت مونرو درخواست می‌کنند. ما شاهد آن بوده‌ایم که در چند ماه گذشته گروه هکری REvil تخفیف می‌دهد یا درخواست پرداخت به مونرو را دارد. مونرو در بازار زیرزمینی بزرگ «آلفا بی» تا زمانی که در سال ۲۰۱۷ بسته شد، گزینه محبوبی بود. با این حال موانع عمده‌ای بر سر راه رایج شدن مونرو وجود دارند. متی گرین اسپان، مدیر سهام و موسس کوانتوم اکونومیکس در این باره توضیح داد که مونرو به اندازه رمزارزهای دیگر نقدشونده نیست و بسیاری از صرافی‌ها به دلیل نگرانی‌های رگولاتوری ترجیح داده‌اند این رمزارز را در لیست خود قرار ندهند. مطمئنا این رمزارز چندان از موج اخیر سرمایه‌گذاری‌های موسسه‌ای بهره‌ای نبرده است. این به معنای آن است که برای مجرمان سایبری دشوارتر است که پول خود را مستقیما دریافت کنند.  نیک کارتر، از شرکای موسس شرکت «کستل آیلند ونچر» معتقد است اگرچه دولت آمریکا می‌تواند با محدود کردن نقاط نقدشوندگی مونرو، این رمزارز را کنترل کند اما بازارهایی که امکان انتقال نقطه به نقطه مونرو به پول کاغذی را فراهم می‌کنند، همواره ساماندهی را دشوار خواهند کرد. همچنین هکرها می‌توانند مبادلاتشان را خارج از حوزه قضایی آمریکایی و در نقاطی انجام دهند که مشمول مقررات سختگیرانه مشابه رگولاتورهای آمریکایی نمی‌شوند.

بیمه سایبری یکی از دلایلی است که بیت‌کوین همچنان رمزارز منتخب در اکثر حملات باج‌افزاری مانده است. به گفته پیتر مارتا، افسر سابق سیا و مشاور شرکت‌ها در امور مدیریت ریسک سایبری، بیمه در این فضا بسیار مهم است و بیمه‌گران حاضر نیستند برای پرداخت حق‌السکوتی که در قالب مونرو بوده، خسارت پرداخت کنند. ردیابی با بیت‌کوین راحت‌تر است و زیرساختی وجود دارد که به مقامات اجازه می‌دهد این مبادلات را رصد کنند. بر اساس گزارش شبکه سی‌ان‌بی‌سی، اگرچه بلاک‌چین بیت‌کوین عمومی است اما همواره راه‌هایی وجود دارد که امکان ردگیری مبادلات به مقصد نهایی را برای بازرسان دشوار کند.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند