فرمان اجرایی جدید بایدن دستورهایی که در ماه آگوست علیه وی‌چت و تیک‌تاک صادر شده بودند و دستور دیگری که در ژانویه صادر شده بود و هشت اپلیکیشن مالی و ارتباطی دیگر را هدف گرفته بود، لغو می‌کند. در دستور ژانویه از مقامات خواسته شده بود مبادلات با هشت اپلیکیشن چینی شامل «علی پی» گروه علی‌بابا و «کیو‌کیو والت» شرکت تنسنت هلدینگز و خدمات پرداخت «وی‌چت» را ممنوع کنند.

دولت ترامپ مدعی بود وی‌چت و تیک‌تاک نگرانی‌هایی برای امنیت ملی ایجاد می‌کنند و این خطر وجود دارد که اطلاعات شخصی کاربران آمریکایی توسط دولت چین جمع‌‌آوری شود. هر دو اپلیکیشن تیک‌تاک و وی‌چت چنین اتهامی را تکذیب کرده‌اند. در آن زمان دولت آمریکا خواستار تجدیدنظر در احکام قضایی شده بود که از اجرای فرمان رئیس جمهور پیشین آمریکا در خصوص این اپلیکیشن‌ها جلوگیری کرده بودند اما پس از به قدرت رسیدن بایدن، وزارت دادگستری خواستار توقف بررسی درخواست‌های تجدیدنظر شد.

در دستور بایدن آمده است جمع‌‌آوری داده از شهروندان آمریکایی خطر فراهم کردن دسترسی دشمنان خارجی به اطلاعات مذکور را به همراه دارد. وزارت بازرگانی باید به شکل مداوم به ارزیابی مبادلاتی بپردازد که ریسک پیامدهای فاجعه‌آمیز بزرگ روی امنیت یا انعطاف‌پذیری زیرساخت حساس یا اقتصاد دیجیتالی آمریکا را به همراه دارند. تحت دستور بایدن، وزارت بازرگانی آمریکا باید در مدت ۱۲۰ روز توصیه‌های لازم را برای حمایت از داده‌های آمریکایی که شرکت‌های تحت کنترل دشمنان خارجی به آن دسترسی دارند یا به‌دست می‌آورند ارائه کند. براساس گزارش رویترز، بایدن هفته گذشته یک فرمان اجرایی را امضا کرد که سرمایه‌گذاری آمریکایی در بعضی شرکت‌های چینی فعال در بخش‌های دفاعی و فناوری اطلاعاتی را ممنوع می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند