این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد الزام این که پیام‌ها قابل ردگیری باشد معادل درخواست از ما برای نگهداری اثر انگشت هر پیامی است که در واتس‌اپ ارسال می‌شود و به معنای پایان یافتن پیام‌های رمزنگاری شده و اساسا تضعیف حق حریم خصوصی افراد است. ما همواره در کنار جامعه مدنی و کارشناسان سراسر جهان مخالف مقرراتی بوده‌ایم که حریم خصوصی کاربرانمان را نقض می‌کند. در ادامه این بیانیه آمده است: واتس‌اپ همچنان به تعامل با دولت هند برای راهکارهای عملی به‌منظور ایمن نگه داشتن مردم شامل پاسخ به درخواست‌های حقوقی مشروع برای اطلاعات ادامه می‌دهد.

شرکت‌های فناوری نظیر فیس‌بوک، توییتر و گوگل که در سراسر جهان با تفحص‌های رگولاتوری روبه‌رو هستند، با دولت هند که در فوریه مقررات سختگیرانه‌ای برای اپراتورهای شبکه اجتماعی، رسانه اجتماعی و پلت‌فرم‌های پخش آنلاین معرفی کرد، اختلاف پیدا کرده‌اند. این مقررات شرکت‌ها را ملزم می‌کند مکانیزمی برای رسیدگی به شکایات کاربران ایجاد کرده، مسوول پایبندی به مقررات تعیین کنند و گزارش‌های ماهانه پایبندی به دولت هند ارائه کنند.

مهلت سه ماهه غول‌های فناوری برای عمل به این مقررات روز سه‌شنبه پایان یافت و این شرکت‌ها اکنون ملزم هستند محتوای غیرقانونی را سریعا حذف کنند. تحت سیاست مذکور، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ملزم هستند هویت ارسال‌کنندگان پیام‌های غیرقانونی در پلت‌فرم‌هایشان را افشا کنند که پیام‌رسان‌هایی مانند واتس‌اپ را مجبور می‌کند پیام‌های رمزگذاری شده را رمزگشایی کنند و حریم خصوصی کاربران به این ترتیب نقض می‌شود.

براساس گزارش بلومبرگ، واتس‌اپ بیش از نیم میلیارد کاربر در هند دارد و در چند سال گذشته بر سر موارد مختلف با دولت هند اختلاف پیدا کرده است. این شرکت هفته جاری در واکنش به ابراز نگرانی دولت هند درباره سیاست حریم خصوصی جدیدش، اعلام کرد حریم خصوصی کاربران بالاترین اولویت این سرویس پیام‌رسان است. سیاست حریم خصوصی جدید واتس‌اپ که به این شرکت اجازه می‌دهد اطلاعات کاربران را با فیس‌بوک و شرکت‌های زیرمجموعه‌اش به اشتراک بگذارد، به یک مورد دعوای حقوقی در هند منجر شده و همزمان رگولاتور هند سرگرم تحقیقات در این خصوص است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند