شرکت «گورو وایرلس» از جمله شرکت‌های پیشگام در طراحی و پیاده‌سازی راه‌حل‌های انتقال قدرت قابل تنظیم از طریق هواست. این شرکت در سال ۲۰۱۷ توسط گروهی از دانشمندان و مهندسان موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) تاسیس شد و هدف آن توسعه و رواج شارژ بی‌سیم و هوایی به اندازه وای‌فای است. این شرکت مستقر در ایالات‌متحده با استفاده از مدارهای مجتمع موج میلی‌متری (mmWave) موفق به ساخت سیستمی شده است که دستگاه‌ها را از طریق هوا شارژ می‌کند، به این معنی که مانند فناوری‌های شارژ بی‌سیم کنونی نیاز به قرار دادن دستگاه روی یک پد شارژ نیست و دستگاه واقعا به شکل هوایی شارژ می‌شود. این شرکت می‌گوید با استفاده از راه‌حل مذکور و یک فرستنده، می‌تواند امکان شارژ دستگاه‌ها را حتی از فاصله ۱۰ متری فراهم ‌کند. «گورو» ادعا می‌کند که این سیستم قادر خواهد بود تلفن‌ها را با قدرت ۵ تا ۱۰ وات شارژ کند. اگرچه «موتورولا» هنوز هیچ جزئیاتی در مورد گوشی جدید خود با قابلیت شارژ هوایی فاش نکرده است، اما این همکاری جدید بدون شک منجر به نمایش مفهوم جدیدی در آینده‌ای نه‌چندان دور خواهد شد. جالب اینجاست که محققان می‌گویند فناوری شارژ هوایی میراث «نیکولا تسلا» دانشمند نخبه و اعجوبه تاریخ است. از زمانی که «نیکولا تسلا» در دهه ۱۸۹۰ به مخاطبان نشان داد که می‌توان لامپ‌های فلوئورسنت را از طریق میدان‌های الکتریکی متناوب روشن کرد، ایده شارژ بی‌سیم برای مفاهیم مختلفی استفاده شده است.

شارژ از طریق هوا یا همان شارژ هوایی فقط منجر به راحتی کاربران نخواهد شد. چندین شرکت مانند «اوسیا»(Ossia) و «وای-شارژ»(Wi-Charge) برای رهایی از نیاز به کابل‌های شارژ الکترونیکی که یکی از مهم‌ترین زباله‌های الکترونیکی هستند، راه‌حل‌های شارژ هوایی خود را ایجاد کرده‌اند. آمارها نشان می‌دهند که در سال ۲۰۲۰ مقدار ۶/ ۵۳ میلیون تن زباله الکترونیکی در سراسر جهان تولید شده که این میزان در پنج سال گذشته افزایشی ۲۱ درصدی داشته است.

اوایل سال‌جاری میلادی شرکت «شیائومی» مفهوم شارژ هوایی خود را با نام «Mi Air» رونمایی کرد. این مفهوم با استفاده از یک آرایه کنترل فاز متشکل از ۱۴۴ آنتن، پنج وات نیرو برای هر دستگاه تولید می‌کند. اگرچه این مفهوم و به‌طور کلی این فناوری از پتانسیل بالایی برخوردار است، اما ممکن است مدتی طول بکشد تا شاهد شارژ بی‌سیم هوایی در خانه‌های خود باشیم، چرا که قبل از ورود هر مفهومی به بازار، استانداردهای ایمنی باید برآورده شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند