یک مرکز پژوهشی مطابق با آمار سرچ کلمات که از طریق گوگل ترندز در اختیار عموم قرار دارد به بررسی جست‌وجوی عبارات «علائم کرونا» و «علایم کرونا» توسط کاربران ایرانی پرداخته و نمودار مربوط به این جست‌وجو را استخراج کرده است.

بررسی و مقایسه این نمودارها با نمودارهای مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در ایران (که از سایت www.worldometers.info منتشر شده است)، نشان از رابطه معناداری دارد.

به نحوی که در فاصله ۲۰ روز قبل از سه پیک (قله) مرگ‌ومیر کرونایی قبلی، یک قله در نمودار سرچ عبارات «علائم کرونا» مشاهده می‌شود. البته این نتیجه جدای از قله اول سرچ و جست‌وجو درباره کرونا است که به فاصله ۲۵ روز قبل از اولین قله مرگ‌ومیر رخ داده است. چرا که به نظر می‌رسد علت آن، جست‌وجوی مردم به دلیل ناآگاهی و اضطراب اولیه در برخورد با ویروس بوده باشد که البته طبیعی بوده و در این بررسی از آن صرف‌نظر شده است.

نکته مورد توجه این است که درحال‌حاضر، ایران همزمان با ورود به موج چهارم کرونا در حال رسیدن به قله سرچ و جست‌وجوی عبارات «علائم کرونا» و «علایم کرونا» توسط کاربران است. (هنوز به قله نرسیده‌ایم) و احتمالا در فاصله 20 روز بعد از قله، روزهای ناخوشایند کرونایی در انتظارمان خواهند بود.

آمارها موید افزایش تعداد مرگ‌ومیر و تعداد مبتلایان در ایران است. تعداد مبتلایان در حال افزایش بی‌سابقه بوده (هر چند مرگ‌ومیر هنوز پایین است) ولی به‌طور قطع بخشی از این مبتلایان 20 روز پس از قله موج سرچ (جست‌وجو در گوگل)، متاسفانه قله موج مرگ‌ومیر را تشکیل خواهند داد و احتمالا این عدد رکورد مرگ ناشی از کرونا در ایران را بشکند.

نتیجه این بررسی‌ها نشان می‌دهد قله‌های ایجاد شده در سرچ عبارات «علائم کرونا» و «علایم کرونا» (جمعا روی هم) در گوگل، می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای افراد جامعه به بیماری مذکور و کنجکاوی و اضطراب در مورد علائم آن باشد.

بنابراین این ایده به ذهن می‌رسد که احتمالا سرچ و جست‌وجوی عبارات مذکور در گوگل، رابطه معناداری با مرگ‌ومیر و ابتلا داشته باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند