به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، در این سند ۸۱ صفحه‌ای تصریح شده فناوری تشخیص چهره مبتنی بر هوش مصنوعی هنوز آن‌قدر پیشرفته نیست که برای کنترل و شناسایی غیرتبعیض‌آمیز افراد مورد استفاده قرار بگیرد. در این سند افشا شده که اتحادیه اروپا استفاده از این فناوری برای کنترل دائمی مردم و امتیازدهی اجتماعی به آنها بر مبنای رفتارهای روزمره آنها را مورد بررسی قرار داده، اما به علت ضعف و خطاهای فناوری یادشده در زمینه تشخیص هویت افراد این روند را عملیاتی نخواهد کرد.

سند مذکور پیش‌نویس طرحی است که قرار بوده برای تصویب در کمیسیون اروپا مطرح شود، اما به تازگی به‌طور گسترده در فضای مجازی منتشر شده است. در این سند روش‌هایی برای نظارت و پیگیری روزانه افراد در فضای مجازی و واقعی پیشنهاد شده است تا بر این اساس افراد امتیازبندی شوند؛ در ادامه تصریح شده است که با توجه به خطرات بالای استفاده از هوش مصنوعی برای این منظور و به علت ضعف‌های آن در زمینه شناسایی دقیق افراد با جنسیت‌ها، قومیت‌ها و نژادهای متفاوت، این کار متوقف می‌شود.

در عین حال کمیسیون اروپا مدعی شده قرار است در این زمینه در نشستی در ۲۱ آوریل تصمیم‌گیری کند و هر متنی که در این زمینه قبل از این تاریخ منتشر شود، قانونی نیست.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند