کوح دانگ جین، یکی از مدیران عامل سامسونگ در نشست سالانه سهامداران در سئول گفت: سامسونگ که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تراشه و محصولات الکترونیکی مصرفی جهان است، انتظار دارد کمبود تراشه مشکلی جدید برای کسب‌وکار این شرکت در سه ماهه بعدی باشد. این شرکت در حال بررسی به تاخیر انداختن عرضه مدل جدید گلکسی نوت- یکی از پرفروش‌ترین مدل‌های گوشی سامسونگ- در سال میلادی جاری است. غول‌های صنعت نظیر کانتیننتال، رنساس الکترونیکس و اینولوکس در هفته‌های اخیر درباره طولانی شدن بیش از حد انتظار کمبود تراشه در پی رونق کم‌سابقه تقاضای مصرف‌کنندگان در دوران کرونا هشدار دادند. یکی از مدیران سامسونگ اعلام کرد این شرکت با همکاری شرکای خارجی خود در تلاش برای حل این مساله و جلوگیری از صدمه دیدن کسب‌وکارش است. ارزش سهام سامسونگ در معاملات بازار سئول یک درصد سقوط کرد. ارزش سهام شرکت‌های تولیدکننده تراشه آسیایی شامل TSMC تایوان و SK Hynix هم کاهش یافت. طبق برآورد موسسه IDC، سری نوت در حدود پنج درصد از فروش تلفن‌هوشمند سامسونگ در دو سال گذشته سهیم بوده است اما در درآمد این شرکت سهم بیشتری داشته زیرا یکی از گران‌ترین مدل‌های گوشی سامسونگ است.

اوی گرین گارت، تحلیلگر و موسس شرکت مشاوره تک پوننشیال گفت: اگر سامسونگ علنا درباره محصولات آتی خود صحبت می‌کند، متوجه می‌شود که کمبود تراشه تا چه حد جدی است. شرکت‌هایی مانند سامسونگ و TSMC در خط مقدم تلاش‌های جهانی برای رفع کمبود تامین تراشه‌هایی هستند که در ساخت محصولات مصرفی به‌کار می‌روند. این کمبود، تعطیلی کارخانه‌های خودروسازی در سراسر جهان را به‌دنبال داشته است و اکنون زنجیره تامین محصولات دیگر را تهدید می‌کند. عاملی که مشکل افزایش تقاضا را پیچیده کرد، متوقف شدن فعالیت کارخانه نیمه‌رسانای سامسونگ در شهر آستین تگزاس در فوریه به‌دلیل قطع برق در سراسر این ایالت بود و هنوز تولیدش را به‌طور کامل ازسرنگرفته است. این مساله به کاهش تولید شرکت کوالکام منجر شد. طبق برآورد شرکت تحقیقاتی ترند فورس، کمبود تراشه‌های فرکانس رادیویی ۵G می‌تواند تولید جهانی تلفن‌هوشمند در سه ماه دوم را به میزان پنج درصد کاهش دهد. این کمبود احتمالا روی تولید گوشی‌های متوسط و لپ‌تاپ‌های سامسونگ بیش از مدل‌های بالاتر یا سرورهای تراشه تاثیر خواهد گذاشت.

خودروسازان نخستین شرکت‌هایی بودند که با کمبود تراشه روبه‌رو شدند و کمبود مذکور به دلیل برنامه‌ریزی ضعیف در انبارسازی قطعات بود و در نتیجه امسال به تنهایی ۶۱ میلیارد دلار در فروش ضرر خواهند کرد. شرکت هوندا موتور روز چهارشنبه اعلام کرد بخشی از تولیدش را هفته آینده در کارخانه‌های آمریکایی و کانادایی متوقف خواهد کرد که گویای عمق این بحران است. برخی از تحلیلگران می‌گویند کمبود تراشه ممکن است در ماه‌های آینده تشدید شود. اما نگرانی اصلی کمبود تراشه در بخش‌های خاصی است که می‌تواند باعث مختل شدن تولید کل صنعت محصولات الکترونیکی و در نتیجه جهش شدید قیمت‌ها شود. نیمه‌رساناها اکنون در اولویت برنامه دولت‌های جهان از واشنگتن تا بروکسل قرار گرفته‌اند. براساس گزارش بلومبرگ، شرکت فاکسکان که تولیدکننده قراردادی آی‌فون اپل است، روز سه‌شنبه هشدار داد حل مشکل کمبود تراشه به‌دلیل عدم توازنی که میان عرضه و تقاضا وجود دارد، اندکی زمان خواهد برد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند