توسعه بودجه تجهیزات از سوی شرکت‌های بزرگ تراشه‌سازی و دولت‌هایی که نگران نفوذ خارجی در تاسیسات تولید هستند، به وال‌استریت این اطمینان را بخشیده که روند صعودی مذکور قوی می‌ماند. مشکل کمبود تراشه تا یک سال پیش که کووید-۱۹ به سرعت شیوع یافت و باعث سقوط فعالیت اقتصادی و کاهش تولید شرکت‌ها شد، غیرقابل تصور بود. اما پس از شوک اولیه، فروش بسیاری از صنایع افزایش یافت و شرکت‌ها در تلاش برای افزایش موجودی انبارهایشان هستند. بسیاری از شرکت‌های تراشه‌سازی اکنون با حداکثر ظرفیت تولید می‌کنند و دولت‌ها کمبود کارخانه‌های تولید تراشه را یک ریسک امنیت ملی می‌بینند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته دستور اجرایی برای بازبینی زنجیره تامین نیمه‌رساناها و محصولات دیگر امضا کرد. اگرچه انتظار نمی‌رود راه‌حل فوری برای این مشکل وجود داشته باشد، اما ناظران صنعت می‌گویند روند بلندمدت مشخص است و به تجهیزات بیشتری نیاز خواهد بود. شرکت TSMC تایوان که برای اپل و برادکام تراشه تولید می‌کند، قصد دارد ۱۲میلیارد دلار برای ساخت کارخانه‌ای در آریزونا هزینه کند. بخشی از هزینه‌های ساخت این کارخانه در برنامه هزینه سرمایه این شرکت برای سال ۲۰۲۱ منظور شده است. هزینه سرمایه برادکام ممکن است از ۱۷میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۲۸میلیارد دلار بالغ شود.

براساس گزارش بلومبرگ، گری دیکرسون، مدیرعامل شرکت اپلاید متریالز ماه گذشته گفته بود اقدام تولیدکنندگان بزرگ تراشه برای ساخت کارخانه‌های کوچک‌تر در مناطق جدید، فرصت‌های جذابی را برای اپلاید متریالز ایجاد می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند