سازندگان رایانه شخصی انتظار دارند تقاضا برای نوت‌بوک‌ها از سوی مصرف‌کنندگانی که در دوران محدودیت‌های کرونا به دنبال امکان‌پذیر کردن کار و تحصیل از خانه بوده‌اند، حتی با تسهیل محدودیت‌های قرنطینه‌ای از میان نخواهد رفت. قرنطینه چند ماهه برای بخش‌های بزرگی از جمعیت جهان استفاده از رایانه‌ها در همه زمینه‌ها از ارتباطات شخصی گرفته تا یادگیری و بازی را شتاب بخشیده است. لورس در مصاحبه‌ای گفت: تصور می‌کنیم که این تغییر پایدار است و کووید-۱۹ فناوری را در همه بخش‌های زندگی ما اساسی‌تر کرده است.

اما مدیران شرکت اچ‌پی خوش‌بینی کمتری نشان دادند و پیش‌بینی کردند رشد تقاضای مصرف‌کننده‌ها با بازگشت افراد بیشتر به زندگی عادی پیش از قرنطینه، شیب ملایم‌تری خواهد یافت. جف کلارک، مدیر عملیاتی شرکت دل، به تحلیلگران گفت: این شرکت انتظار دارد فضای تقاضا در سال ۲۰۲۱ بهبود پیدا کند. میلیون‌ها کودک مدرسه‌ای همچنان به لپ‌تاپ نیاز دارند و شرکت‌ها دفاتری را بازگشایی خواهند کرد که مجهز به رایانه‌های قدیمی‌تری هستند که باید تعویض شوند. رایانه شخصی قطب مدل اقتصادی جدید است.

شرکت دل که تعداد زیادی رایانه در سه ماه گذشته به بازار عرضه کرد، با اشاره به کمبود برخی از انواع تراشه‌ها مانند تراشه‌های مورد استفاده برای کارت حافظه و صفحه نمایش، اعلام کرد محدودیت‌های عرضه برخی از قطعات رشد تولید را محدود کرده است. اچ‌پی انتظار دارد این وضعیت تا سه ماه سوم امسال ادامه پیدا کند. لورس گفت: پیش‌بینی دل از تقاضا برای رایانه شخصی در سال میلادی جاری ۴۵ درصد بالاتر از پیش از شیوع پاندمی است و تامین‌کنندگان نتوانستند پاسخگوی افزایش تقاضا باشند.

براساس گزارش بلومبرگ، دل اعلام کرد میزان فروش در ۳ماه منتهی به ۲۹ ژانویه ۹ درصد افزایش یافته و به ۱/ ۲۶میلیارد دلار رسید، درحالی‌که تحلیلگران فروش این شرکت را ۵/ ۲۴ میلیارد دلار برآورد کرده بودند. شرکت اچ‌پی هم درآمد ۶/ ۱۵ میلیارد دلار را گزارش کرد که ۶۰۰ میلیون دلار بیشتر از میانگین برآورد تحلیلگران بود. درآمد سه ماه چهارم مالی دل از رایانه شخصی ۱۹ درصد و درآمد اچ‌پی ۳۴ درصد افزایش داشت. فروش رایانه شخصی دل به شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی ۱۶ درصد رشد کرد و به ۹/ ۹ میلیارد دلار رسید اما فروش تجاری اچ‌پی کاهش داشت.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند