از طرفی محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معتقد است که در تلاطم اقتصادی نباید صرفا هزینه را از جیب مردم برداشت و هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد. آذری‌جهرمی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا اینترنت گران شده، گفته بود: نه‌تنها گران نشده و نخواهد شد، بلکه درصورت رشد ترافیک، در سال آینده هم ارزان‌تر خواهد شد. وزیر ارتباطات همچنین به‌تازگی درباره احتمال کاهش قیمت اینترنت با افزایش رشد ترافیک، با بیان اینکه ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه زیرساخت را کاهش دادیم، اظهار کرد: در رابطه با اینکه تعرفه نهایی مشترکان چه تغییری می‌کند، براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال آینده تاثیرش را می‌بینیم، اما گام اول که کاهش ۳۰ درصدی تعرفه زیرساخت بوده، انجام شده است.

از طرف دیگر حسین فلاح‌جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که معتقد است در مقیاس‌های جهانی ایران ارزان‌ترین قیمت اینترنت را دارد، اظهار کرده بود تمام تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به‌عنوان رگولاتوری یا قانون‌گذار، این است که قیمت‌های ارائه خدمات اینترنت توسط اپراتورها از آنچه اکنون ارائه می‌شود، بالاتر نرود. فلاح‌جوشقانی همچنین پس از آن از کاهش ۲۵ درصدی تعرفه پهنای باند شرکت ارتباطات زیرساخت براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خبر داد و گفت: در تجربه‌های جهانی با افزایش ترافیک مصرفی، قیمت‌ها کاهش می‌یابد. بر همین اساس پس از بررسی‌های کارشناسی در وزارت ارتباطات، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، کاهش ۲۵ درصدی هزینه پهنای باند اپراتورها را تصویب کرد.

البته این کاهش قیمت درحالی است که شرکت ارتباطات زیرساخت، پهنای باند را به اپراتورها و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی می‌فروشد. بنابراین درحالی‌که این شائبه برای کاربران اینترنتی ایجاد شده بود که ارزان شدن پهنای باند اینترنت زیرساخت، می‌تواند تاثیری در کاهش قیمت اینترنت داشته باشد، این‌طور اعلام شد که کاهش قیمت اینترنت به تصمیم اپراتورها بستگی دارد. در این راستا فلاح جوشقانی در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه هدف این بوده که بتوانیم سبد هزینه اپراتورها را با شرایط گرانی‌های ارزی کم کنیم، اظهار کرد: کمیسیون تنظیم مقررات ماموریتی به ما داده که موضوع را به اپراتورها منعکس کردیم و منتظر نظرشان هستیم و اینکه این کاهش قیمت چه تاثیری در سبد هزینه خانوار می‌گذارد، آن زمان مشخص می‌شود. البته قیمت اینترنت برای کاربران به اندازه کافی پایین است، اما در نهایت با اپراتورها صحبت می‌کنیم که اگر بشود هزینه اینترنت را در سبد هزینه خانوار هم پایین بیاورند. فلاح جوشقانی همچنین با بیان اینکه قیمت اینترنت در کشور ما بالا نیست که کشش کاهش داشته باشد، تصریح کرد: اپراتورها هم نیاز به سرمایه‌گذاری دارند و هزینه‌هایشان در این مدت افزایش داشته است. به همین دلیل به خود آنها گفتیم پیشنهادهایی برای کاهش قیمت به ما بدهند، اما این‌طور نبوده که الزامی از طرف رگولاتوری گذاشته باشیم.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند