طبق این اطلاعات، بیشترین فراوانی این رخدادها به ترتیب مربوط به آلودگی به بدافزار و بات، فیشینگ سایت‌های خارجی، شناسایی آسیب‌پذیری، فیشینگ سایت‌های داخلی، افشای اطلاعات، دیفیس سایت، درخواست ارزیابی و درخواست مشاوره بوده است.

داده‌های ارائه شده مبنی بر نحوه مطلع شدن مرکز ماهر از این رخدادها نیز نشان می‌دهد که بیشترین آمار از طریق گزارش‌های بین‌المللی به این مرکز رسیده است. بیشترین اطلاع‌رسانی از طریق منابع داخلی نیز به ترتیب از سامانه دانا، کارشناسان مرکز ماهر، گزارش آپاها وسامانه هوشیار بوده است.

در نمودار بخش‌های حاکمیتی دریافت‌کننده خدمات از مرکز ماهر هم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درصدر و پس از آن وزارت آموزش و پرورش، وزارت راه و شهرسازی، وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت بهداشت و وزارت ورزش و جوانان قرار دارد.

با توجه به اهمیت پاسخگویی به رخدادهای فضای تبادل اطلاعات و ایجاد مراکز پاسخگویی به حوادث فضای مجازی که در اکثر کشورها تحت عنوان مراکز CERT انجام‌شده است، مرکز ماهر به‌عنوان CERT ملی ایران در سال ١٣٨٧ ایجاد و در سطح ملی فعالیت گسترده‌ای را برای پیشگیری و مقابله با حوادث فضای تبادل اطلاعات به عهده دارد. این مرکز در حوزه فعالیت‌های امداد و واکنشی موظف به رسیدگی فوری به حوادث فضای مجازی براساس درخواست سازمان‌ها است. همچنین در حوزه فعالیت‌های پیشگیرانه نیز این مرکز وظیفه دارد که به ارائه هشدارها، اعلانات، مخاطرات و ضعف‌های سامانه‌ها در سطح ملی و انتشار بسته‌های راهنما برای مقاوم‌سازی سامانه‌ها بپردازد.

p17 (5)

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند