اگر چه دولت بایدن قصد دارد تغییراتی در سیاست‌های اقتصادی و سیاست خارجی ایالات‌متحده ایجاد کند، اما این به آن معنا نیست که شرکت‌های فناوری چینی شاهد حذف محدودیت‌های شدید وضع شده از سوی دولت ترامپ باشند.

جیا ریموندو، فرد منتخب جو بایدن برای تصدی وزارت بازرگانی آمریکا و همکاران وی نیز که چین را مهم‌ترین رقیب سیاسی و اقتصادی ایالات‌متحده می‌دانند، هیچ تمایلی به میدان دادن به شرکت‌های چینی برای فعالیت‌های گسترده بازرگانی و تجاری در این کشور ندارند زیرا آنها نیز مدعی هستند که شرکت‌های چینی مذکور تهدیدی برای امنیت ملی ایالات‌متحده محسوب می‌شوند.

هوآوی از سوی دولت جدید آمریکا نیز به پشتیبانی از فعالیت‌های خرابکارانه پکن متهم شده و کاخ سفید مدعی است این شرکت امکانات شبکه‌ای و کسب‌وکار خود در حوزه تلفن‌همراه را برای جاسوسی در اختیار دولت چین قرار داده است.

بر همین اساس شرکت‌های آمریکایی کماکان حق صادرات هیچ محصول ساخته شده با فناوری‌های این کشور را به چین ندارند و این محدودیت شرکت‌های غیرآمریکایی که از فناوری شرکت‌های آمریکایی استفاده می‌کنند را نیز در برمی‌گیرد.

هوآوی در واکنش به این محدودیت‌ها برای تولید تراشه‌ها و نرم‌افزارها و سیستم عامل‌های اختصاصی خود تلاش کرده است. به‌نظر می‌رسد شرکت‌های فناوری چینی چاره‌ای جز تکیه بر توان داخلی خود و خودکفایی در حوزه‌های مختلف فناوری ندارند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند