به گزارش نیویورک‌تایمز، آژانس مذکور می‌تواند با کسب مجوز دادگاه برای دریافت داده‌های کاربری شهروندان آمریکا در فضای مجازی از شرکت‌های فناوری اقدام کند. اما به جای این کار به سراغ دلالان داده می‌رود و داده‌هایی را که آنها از شرکت‌های سازنده اپلیکیشن‌های مختلف به دست آورده‌اند، خریداری و از این طریق از مردم جاسوسی می‌کند.

آژانس یادشده به‌خصوص به جمع‌آوری اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی و جغرافیایی کاربران علاقه زیادی دارد. در شرایطی که براساس قوانین داخلی آمریکا هرگونه جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربران بدون صدور حکم قضایی غیرقانونی است، تا به حال بارها اخباری در مورد تخلف سازمان‌ها و نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده از این قوانین منتشر شده است.

نکته جالب توجه این است که وظیفه اصلی آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا جمع‌آوری اطلاعات از اهداف و توانایی‌های نظامی دولت‌های خارجی است تا توانایی دفاعی داخلی آمریکا را افزایش دهد. بنابراین جمع‌آوری اطلاعات خصوصی شهروندان آمریکایی ارتباط چندانی با وظایف تعریف‌شده آن نیز ندارد.این آژانس، اطلاعات خصوصی مردم آمریکا را در یک پایگاه داده جداگانه نگهداری می‌کند که دسترسی به آن مستلزم دریافت مجوزی خاص است. دسترسی به این داده‌ها در طول دو سال و نیم اخیر پنج بار اتفاق افتاده است.در نوامبر گذشته مشخص شد ستاد فرماندهی عملیات ویژه ایالات‌متحده آمریکا، اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی مسلمانان را از طریق یک اپلیکیشن اعلام وقت نماز به نام مسلم پرو خریداری کرده است.

وزارت امنیت داخلی آمریکا نیز بارها به علت جمع‌آوری اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی کاربران گوشی‌های هوشمند و به‌خصوص مهاجران مورد انتقاد قرار گرفته است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند