به گزارش سازمان فناوری اطلاعات ایران، امیر ناظمی درخصوص نوسازی صنعت در پرتو تحولات نوظهور، گفت: سیاست‌گذاران حوزه صنعت باید شرکت‌های بزرگ را برای ورود به زیست‌بوم استارت‌آپی تشویق کنند و ایجاد مراکز شتابدهی استارت‌آپی، راهکار اساسی جبران عقب‌ماندگی‌های موجود است.

وی با بیان اینکه صنعت در آینده نمی‌تواند به دور از فناوری اطلاعات به‌کار خود ادامه دهد، به رشد انفجاری داده در طول سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ اشاره کرد و افزود: اقتصاد دیجیتال متشکل از هسته مرکزی فناوری اطلاعات است که به‌طور تقریبی ۳ تا ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) در کشورهای مختلف را به خود اختصاص می‌دهد. علاوه بر لایه هسته مرکزی، فناوری اطلاعات باعث تغییر مدل کسب‌وکارها شده و حدود ۱۵ درصد از GDP کشورها را شامل می‌شود.

ناظمی ادامه داد: در تعریف گسترده تر نیز اقتصاد دیجیتال شامل شرکت‌هایی است که از فناوری اطلاعات با هدف افزایش ارزش افزوده استفاده می‌کنند و نزدیک به ۳۰ درصد GDP را به خود اختصاص می‌دهند. بنابراین می‌توان گفت، اقتصاد دیجیتال به‌دنبال ایجاد کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات است که بهره‌وری و کارآمدی بالاتری داشته باشند. در همین راستا، صنعت چهار (industry۴) در این لایه از اقتصاد دیجیتال قرار می‌گیرد تا صنایع به ویژه از نوع سنتی و قدیمی بتوانند از ظرفیت‌هایی که این صنعت در اختیار آنها قرار می‌دهد برای رسیدن به بهره‌وری بیشتر استفاده کنند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به این مهم که سهم اقتصاد دیجیتال به مراتب بیشتر از سهم فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی کشورها است، تصریح کرد: بررسی چالش اصلی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال نشان می‌دهد که ایران در شاخص‌های مرتبط با شبکه، سطح پوشش و دسترسی، دارای رتبه‌های به نسبت مطلوبی است، اما در چگونگی به‌کارگیری شبکه در شکل‌گیری کسب‌وکارهای جدید و زیست‌بوم استارت‌آپی، سهم اقتصاد دیجیتال کشور کاهش می‌یابد. وی افزود: در این میان، شیوه مداخله دولت در بازار نیز به‌صورت کمک به توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط و همچنین ارتقای محیط کسب‌وکار موردتوجه قرار گرفته است. در این میان سه حوزه فعالیت رایانش ابری، کلان داده و اینترنت اشیا از وضعیت بهتری برخوردار هستند و نیاز به مداخله دولت ندارند و بخش‌خصوصی در آن به فعالیت می‌پردازند. اما امنیت سایبری، نیازمند مداخله دولت در به‌کارگیری و توسعه فناوری است. البته از حوزه روباتیک نیز نباید غافل شد که در ایران، بنا به دلایلی ولو ساختاری، از فرصت رشد کمتری برخوردار بوده است.  رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به بررسی تاثیرات مثبت پاندمی کرونا بر حوزه خرده فروشی و در مقابل آن کاهش شدید رشد پلت‌فرم‌هایی مانند گردشگری و فروش بلیت، خاطرنشان کرد: «صنعت چهار» در ایران در وضعیت کنونی از جذابیت و توانمندی پایینی برخوردار است. بنابراین به‌نظر می‌رسد عدم رشد صنعت چهار در کشور از طریق منبع محور بودن صنعت نشان داده شده است. ناظمی گفت: بنابراین راه‌حلی که برای سیاست‌گذاران حوزه صنعت کشور وجود دارد، این است که شرکت‌های بزرگ را به منظور ورود به حوزه تحقیق و توسعه زیست‌بوم استارت‌آپی تشویق کنند و جبران عقب‌ماندگی در این زمینه از طریق ایجاد مراکز شتاب‌دهی به رشد استارت‌آپ‌ها امکان‌پذیر است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند