تحقیقات جدید چین در راستای دور جدید مقابله با انحصارطلبی روزافزون در فضای اینترنت این کشور صورت می‌گیرد و جدیدترین ضربه به «جک ما»، موسس میلیاردر گروه علی‌بابا و معروف‌ترین کارآفرین چین است. چین ماه گذشته برنامه عرضه اولیه عمومی سهام گروه آنت به ارزش ۳۷ میلیارد دلار را که انتظار می‌رفت بزرگ‌ترین عرضه اولیه عمومی در جهان باشد، درست دو روز پیش از عرضه در بازارهای شانگهای و هنگ‌کنگ معلق کرد.

روزنامه مردم وابسته به حزب کمونیست چین در سرمقاله تندی به انحصارگرایی روزافزون شرکت‌ها تاخت. ارزش سهام علی‌بابا در هنگ‌کنگ ۹ درصد سقوط کرد و به پایین‌ترین حد در 6 ماه اخیر رسید. ارزش سهام میتوآن و جی‌دی‌دات‌کام که رقیبان این گروه هستند، بیش از 2درصد سقوط کرد. رگولاتورها به علی‌بابا درباره شیوه «بین دو راه یکی را انتخاب کنید» این گروه هشدار داده‌بودند. تحت این شیوه شرکت‌های بازرگانی ملزم هستند پیمان‌های همکاری انحصاری امضا کنند که مانع از عرضه محصولات آنها در پلت‌فرم‌های رقیب می‌شود. سازمان دولتی ساماندهی بازار چین اعلام کرد تحقیقاتی را درباره این شیوه آغاز کرده است. بانک مرکزی چین در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد در روزهای آینده با مقامات گروه آنت که زیرمجموعه گروه علی‌بابا است، دیدار خواهد کرد و به ابهامات درباره احیای برنامه فروش سهام این شرکت افزود. در این بیانیه آمده است: این دیدار گروه آنت را برای اجرای نظارت مالی، رقابت منصفانه و حمایت از حقوق مشروع و منافع مصرف‌کنندگان راهنمایی خواهد کرد.گروه آنت اعلام کرده که نامه‌ای از رگولاتورها دریافت کرده است و به همه الزامات رگولاتوری عمل خواهد کرد. گروه علی‌بابا هم اعلام کرده که با تحقیقات همکاری می‌کند و فعالیتش به شکل عادی در جریان است. «جک ما» از اواخر اکتبر که در مجمعی در شانگهای از سیستم رگولاتوری چین انتقاد و آن را به سرکوب نوآوری متهم کرد، در انظار عمومی ظاهر نشده است. این اظهارات به مذاق مقامات چین خوش نیامد و سلسله رویدادهایی را به دنبال داشت که به مسکوت شدن طرح عرضه اولیه عمومی سهام گروه آنت منجر شد. شیوه ملزم کردن شرکت‌ها به فروش انحصاری در یک پلت‌فرم که علی‌بابا در گذشته از آن دفاع کرده، منشأ اختلاف شده است. شرکت تولیدکننده لوازم خانگی گالانز سال گذشته در شکایتی علی‌بابا را متهم کرد که این شرکت را به دلیل امتناع از توقف فروش در سایت‌های رقیب مجازات کرده است. این پرونده حل شد، اما در مورد دیگری شرکت جی‌دی‌دات‌کام، وب‌سایت تیمال علی‌بابا را متهم کرد که شرکت‌ها را به امضای توافق همکاری انحصاری وادار می‌کند.

دولت چین پس از سال‌ها مدارا با شرکت‌های فعال در حوزه تجارت الکترونیکی، آتش تمایلات ضدانحصارطلبی خود را شعله‌ور کرده است. ماه گذشته لایحه مقرراتی منتشر شد که هدف آنها جلوگیری از رفتارهای انحصارگرایانه شرکت‌های اینترنتی است و ماه جاری هم دایره سیاسی چین وعده داد اقدامات ضدانحصارطلبی را در سال ۲۰۲۱ تحکیم کرده و توسعه سرمایه بی‌نظم و ترتیب را مهار خواهد کرد. بر اساس گزارش رویترز، چین همچنین ماه جاری هشدار داد غول‌های اینترنتی منتظر تفحص بیشتر باشند و تحقیقاتی را درباره ادغام‌هایی که توسط شرکت‌های علی‌بابا و تنسنت انجام گرفته‌اند، اعلام کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند