از ۱۲ مهر امسال به گمرکات اجرایی ابلاغ شد که هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن‌همراه و بعد از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافران ممنوع است، براین اساس باید اظهار و ثبت تلفن‌همراه مسافران فقط در محل مبادی ورودی و پس از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام شود. اما از زمان اجرای این دستورالعمل اعتراض زیادی از سوی مسافران به‌دلیل شکل‌گیری صف‌های طولانی و معطلی چندساعته در مبادی ورودی جهت رجیستری گوشی موبایل آن‌هم در شرایط کرونایی موجود مطرح بود، در عین حال که کارکنان گمرک نیز از وضعیت موجود رضایتی نداشتند.

هفته گذشته مهرداد جمال‌ارونقی، معاون فنی گمرک ایران- طی نامه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با اعلام گزارشی از شرایط موجود درخواست کرد که برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همچنین در راستای رضایتمندی مسافران ورودی و نظام‌مند کردن فرآیند رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی به‌صورت غیرحضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-۱۹ با قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود.

به فاصله کوتاهی، طی بررسی‌های صورت گرفته روند رجیستری موبایل تغییر کرده است و آن‌طور که معاون فنی گمرک ایران در این باره توضیح داد طی تصمیمات اخذ شده از ابتدای دی ماه سال‌جاری رجیستری گوشی موبایل به‌صورت غیرحضوری انجام خواهد شد و مدت زمان انجام فرآیند حضوری به کمتر از یک دقیقه کاهش پیدا می‌کند. وی در ادامه با اشاره به اقداماتی که در جریان تغییر روند رجیستری و ثبت غیرحضوری آن در دستور کار قرار دارد توضیح داد: پیش‌بینی شده که اظهارنامه مسافری توسط آژانس‌های مسافری در هواپیما توزیع و تکمیل شود، در غیر این صورت تا قبل از گذرنامه تکمیل شده یا در سالن گمرک تکمیل شود. در این اظهارنامه مشخصات گوشی تلفن‌همراه از جمله شماره IMEI باید درج شود. معاون فنی گمرک ایران گفت: گوشی تلفن‌همراه توسط ارزیاب گمرک رویت و به‌واسطه بارکدخوان شماره IMEI و بارکد پاسپورت در سیستم درج خواهد شد و بعد از ثبت مشخصات گوشی و احراز مسافر در مبادی ورودی، فرد یک ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سامانه گمرک (EPL) ادامه فرآیند رجیستری را انجام دهد. معاون فنی گمرک یادآور شد: برای گوشی‌های تلفن‌همراهی که تاریخ ورود آن ۱۲ تیر تا ۳۰ آذر ۱۳۹۹ می‌توانند طبق روال قبلی و با استعلام سیستمی از سامانه نیروی انتظامی احراز مسافر بودن، عملیات ترخیص در EPL بدون مراجعه حضوری انجام شود.

بر این اساس نحوه رجیستری گوشی تلفن‌همراه در کمتر از سه ماه از ابلاغیه قبلی (۱۲ مهر) تغییر کرد و دیگر لازم نیست در شرایط کرونایی مسافران ساعت‌ها در مبادی ورودی معطل بمانند. این درحالی است که در آبان ماه سال‌جاری وزارت بهداشت طی نامه‌ای به گمرک ایران اعلام کرده که به‌منظور جلوگیری از شیوع بیماری کووید-۱۹ و قطع زنجیره انتقال و صیانت از سلامت هموطنان و کارکنان این سازمان تمهیداتی اتخاذ شود که فرآیند رجیستری به‌صورت الکترونیک صورت گرفته تا از مراجعه حضوری و ازدحام مسافران جلوگیری شود.

 

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند