اگرچه مردم در موارد متعدد وزارت ارتباطات را متولی فیلترینگ و رفع آن می‌دانند، اما در اصل کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که دادستان کل کشور ریاست آن را برعهده دارد، برای این موضوع تصمیم‌گیری می‌کند. البته داستان‌ فیلترینگ پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی نشان داده که علاوه بر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، دستور قضایی هم می‌تواند نقش اساسی در فیلترینگ داشته باشد. در این راستا و به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی، در پاسخ به این سوال که چرا با وجود حل مساله اصلی فیلتر تلگرام، هنوز این پیام‌رسان فیلتر است و اینکه آیا عزمی برای رفع فیلتر تلگرام وجود دارد، گفت: بعید می‌دانم که نظر دستگاه قضایی درباره این مساله عوض‌شده باشد. وی در ارتباط تلفنی با یک برنامه تلویزیونی، درباره نظر شخصی خود درباره فیلتر تلگرام هم گفت: نه موقع انسداد تلگرام نظر ما را خواستند و نه برای رفع فیلتر آن نظر می‌خواهند. طبیعتا این مقوله‌ای است که به نظر دستگاه قضایی بستگی دارد، چراکه با حکم دستگاه قضایی بسته ‌شده و با همین حکم هم قابل‌ بازگشایی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین درباره آموزش مجازی با بیان اینکه طبیعتا شرایط کنونی آموزش هم برای معلمان و هم برای والدین دشوار است گفت: خانواده‌ها با مشکلات زیادی در بحث کیفیت ارتباطات روبه‌رو هستند. ۴۶ هزار روستا در کشور داریم که شرایط تحصیل حضوری برای بسیاری از آنها وجود ندارد. در مناطق شهری هم همین وضعیت برقرار است. آذری جهرمی درباره آمار دانش‌آموزان محروم از تحصیل به دلیل عدم دسترسی به شبکه ارتباطی گفت: بهتر است وزارت آموزش و پرورش دراین‌باره ارزیابی خود را ارائه دهد،‌ اما آمار کلی که می‌توان ارائه داد این است که بیش از ۹۵ درصد جمعیت ایران امکان دسترسی به اینترنت دارند. از مجموع روستاهای کشور حدود ۹۰ درصد متصل هستند و ۱۰۰ درصد شهرهای کشور هم به شبکه ارتباطی اتصال دارند.

وی درباره اینترنت رایگان برای دانش‌آموزان گفت: بر اساس سیاستی که وزارت آموزش‌وپرورش اتخاذ کرد، آموزش‌ها به بستر سامانه شاد منتقل‌شده و این سامانه برای آموزش مجازی مورد تایید این وزارتخانه در مدارس دولتی است؛ بنابراین آموزش مجازی رایگان از طریق سامانه شاد فراهم ‌شده است و برای استفاده از آن، هزینه‌ای دریافت نمی‌شود و تمام هزینه‌های آن را دولت تامین می‌کند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره میزان استفاده از سامانه شاد در کل کشور گفت: اولا توصیه من بر این است که در این رابطه به آمار وزارت آموزش‌وپرورش اتکا شود اما ارزیابی وزارت ارتباطات این است که ۱۱ درصد مدارس غیرانتفاعی از ابزارهای خاص خودشان استفاده می‌کنند، ازجمله برخی از سامانه‌های داخلی که همین امر باعث شده است ما یک رشد تقریبا ۱۲۰۰درصدی در ابزارهای آموزش مجازی در شبکه ارتباطی کشور را شاهد باشیم. نظرسنجی‌های ما از مجموع مدارس باقی‌مانده از سراسر کشور نشان می‌دهد که ۴۰ درصد از مدارس از سامانه شاد استفاده می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند