براساس اخبار درج شده در بیزنس اینسایدر، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مهلت تیک‌تاک برای فروش سرویس‌های این اپلیکیشن در آمریکا را تمدید نمی‌کند. او در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد این شرکت فقط تا ۱۵ سپتامبر(۲۵ شهریور) فرصت دارد تا یک خریدار بیابد. ترامپ در این باره گفت: منتظریم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. تیک‌تاک تعطیل یا فروخته می‌شود. بنابراین به دلایل امنیتی تیک‌تاک را در این کشور تعطیل می‌کنیم یا آنکه فروخته می‌شود. من مهلت فروش را تمدید نمی‌کنم. پایان مهلت ۱۵ سپتامبر است.

این درحالی است که بلومبرگ فاش کرده بود مقامات کاخ سفید تصمیم دارند مهلت فروش تیک‌تاک را تمدید کنند تا بایت دنس (شرکت مادر این اپ) زمان بیشتری برای بررسی قوانین صادرات فناوری تصویب‌شده در چین داشته باشد. این قوانین که در ۲۸ آگوست تصویب شده، مذاکرات فروش تیک‌تاک را سخت‌تر کرده زیرا طبق آن شرکت‌های فناوری چینی باید قبل از تجارت با شرکت‌های خارجی اجازه مخصوص دریافت کنند.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع آگاه فاش کرد دولت چین مخالف فروش اجباری  سرویس‌های تیک‌تاک در آمریکا است و ترجیح می‌دهد این اپ در کشور مذکور تعطیل شود. درحال‌حاضر شرکت بایت دنس مشغول مذاکره برای فروش سرویس‌های گفته‌شده به خریداران احتمالی (مایکروسافت و اوراکل) است. مقامات چینی معتقدند فروش اجباری این سرویس‌ها سبب می‌شود بایت دنس و چین در مقابل فشارهای  آمریکا ضعیف به‌نظر برسند. البته بایت دنس در بیانیه‌ای به این خبرگزاری ادعا کرد دولت چین هیچ گاه پیشنهاد تعطیلی تیک‌تاک در آمریکا یا بازارهای دیگر را مطرح نکرده است. اما وزرای بازرگانی و امورخارجه چین در این باره اظهارنظری نکرده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند