در ادامه بیانیه ناسا آمده است: نخستین پرواز آزمایشی سرنشین‌دار استارلاینر که «Crew Flight Test» نام دارد، مایک فینک و نیکول من، فضانوردان ناسا و کریس فرگوسن، فضانورد بوئینگ را به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد برد. اگر این پرواز سرنشین‌دار موفقیت‌آمیز باشد، بوئینگ می‌تواند پروازهای سرنشین‌دار را از دسامبر ۲۰۲۱ آغاز کند. نخستین ماموریت سرنشین‌دار بوئینگ موسوم به «استارلاینر-۱»، جانت اپس، سونیتا ویلیامز و جاش کاسادا، فضانوردان ناسا را به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل خواهد کرد.

همه ماموریت‌های استارلاینر، با موشک «اطلس-۵» و از پایگاه فضایی کیپ کارناوال در فلوریدا به فضا پرتاب خواهند شد. بوئینگ و ناسا در ابتدا قصد داشتند پرواز آزمایشی استارلاینر را اواسط ۲۰۲۰ انجام دهند اما این برنامه به تعویق افتاد. طی نخستین پرواز آزمایشی در دسامبر سال ۲۰۱۹، بروز مشکلات فنی موجب شد فضاپیمای بوئینگ در مدار اشتباه قرار بگیرد و نتواند به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. به این ترتیب، استارلاینر به جای باقی ماندن در مدار، تنها پس از دو روز به زمین بازگشت.

ناسا و بوئینگ در پی بروز این مشکل، گروه مستقلی را مسوول رسیدگی به آن کردند. این بررسی که در ماه ژوئیه پایان یافت، نشان داد که دو مشکل نرم‌افزاری بزرگ و قطع موقت ارتباطات هنگام پرواز آزمایشی، دلیل این مشکل بوده است. گروه بررسی تشخیص دادند که بوئینگ باید پیش از ماموریت بعدی استارلاینر، ۸۰ اقدام اصلاحی را انجام دهد که به گفته ناسا، بوئینگ تاکنون ۷۵ درصد آنها را انجام داده است. اگرچه استارلاینر با قابلیت استفاده‌ مجدد طراحی شده است اما بوئینگ برای ماموریت OFT-۲ از یک استارلاینر جدید استفاده خواهد کرد. در بیانیه ناسا آمده است که این کپسول جدید، تجربه پرواز مداری را پیش از ماموریت با فضانوردان، برای گروه‌های اجرایی فراهم خواهد کرد. کپسول مورد استفاده در OFT-۱ که با نام مستعار کالیپسو معرفی شده است‌، در ماموریت استارلاینر-۱ دوباره مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند